6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Letër-Dokument i vitit 1945, akuza mbi Qamil Vlorën djalin e Ismail Bej...

Letër-Dokument i vitit 1945, akuza mbi Qamil Vlorën djalin e Ismail Bej Vlorës nga regjimi i at’hershëm komunist (Foto)

InforCulture sjellë dokumentin e akuzës ndaj djalit të Ismail Qemalit nga regjimi komunist në vitin 1945. /InforCulture.info

Në dokument thuhet se Qamil Vlora i biri i Ismail Qemalit ose Ismail Bej Vlorës akuzohet për armëmbajtje pa leje në kundërshtim me urdhëresën e Ministrisë së punëve të brendshme.

Në këtë dokument poashtu urdhërohet që Qamil Vlora të ‘rreshtohet’ – dërgohet në mbajtje për një afat të pacaktuar në burgun ‘’ORDIENR TË TIRANËS’’.

Më poshtë mund të shihni dokumentin e plotë të vitit 1945.

(Ky foto-dokument është marrë nga profili i Nebil Cika në Facebook) /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Te varri i mikut më të madh të shqiptarëve

Shkruan:Daut Dauti Në fund të fshatit Brushford, në anën e djathtë të rrugës, gjendet kisha St. Nicholas. Është ditë...

Vetëm se fliste të vërtetën: Vr.asja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur...

Pamje: Dy “banda” majmunësh luftojnë mes vete, e bllokojnë rrugën

Në internet është publikuar pamje e rrallë e dy grupeve të mëdha të majmunëve që luftojnë mes vete para vozitësve të habitur...

Vepra artistike sipas Platonit qetëson luftën e amshueshme dhe ndryshimin e idesë dhe të materies

Sipas Plotinit detyra fundamentale e artit qëndron në faktin që në të veçanten të paraqesë pajtimin e plotë të idesë dhe të...

Recent Comments