6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home RETROSPEKTIVË 1921, Kryqi i Kuq Amerikan e para organizatë humanitare ne Shqipëri

1921, Kryqi i Kuq Amerikan e para organizatë humanitare ne Shqipëri

Më 4 tetor 1921 krijohet Shoqata e Kryqit te Kuq Shqiptar dhe është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq më 1923.

Flamuri varet në një rrugë të Tiranës, dhe godina në të majtë është përdorur si spital i Kryqit të Kuq Amerikan. Qindra mjekime plagësh dhe sëmundjesh bëhen në javë. Veprimtaria e parë e Kryqit të Kuq në Shqipëri i përket kësaj organizate e cila në 1920 shpërndante ndihma nga prapavija e ushtrisë shqiptare të asaj kohe.

Kryqi i Kuq Amerikan është një organizatë humanitare e themeluar nga Clarissa Harlowe Barton (1821 – 1912) një pionere e infermierisë ne SHBA. Pasi njihet me organizatën e Kryqit të kuq Nderkombëtar gjatë luftës Franko Prusiane në 1870, kohë kur asistonte Dukeshën e Madhe të Badenit në përgatitjen e spitaleve ushtarake, ajo vendosi të çonte organizatën edhe në Amerikë.

Më 4 tetor 1921 krijohet Shoqata e Kryqit te Kuq Shqiptar dhe është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq më 1923.

Nobelisti Sviceran Jean-Henri Dunant, (1828 – 1910), është bashkëthemelues i Kryqit të Kuq Internacional me 1863. Ditëlindja e Dunant, 8 Maji, është caktuar të jetë Dita Botërore e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe.

Fotoja e realizuar nga fotografë të Kryqit te Kuq Amerikan, Zyra e Parisit, Tirane, 1920

Origjinali ne Librarine e Kongresit

Punuar me ngjyra për Dosja.al nga Suad Barbullushi/Dosja.al/InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments