6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA Cilat janë ushqimet që shkaktojnë dhimbje koke – Çfarë duhet të bëni

Cilat janë ushqimet që shkaktojnë dhimbje koke – Çfarë duhet të bëni

Nëse vuani vazhdimisht nga dhimbjet e kokës apo migrena, atëherë një nga shkaktarët mund të gjendet në kuzhinë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të gjeni një listë të ushqimeve që shkaktojnë dhimbje koke.

Pijet E Gazuara
Pijet e gazuara përmbajnë një substancë të njohur si aspartame e cila duhet konsumuar me kujdes.

Kjo substancë shkakton marramendje, humbje kujtese dhe dhimbje koke.

Sasia e lejuar e kësaj substance është 50 mg në ditë, ndërsa një kanaçe me pije të gazuar përmban 180 mg.

Bananet Dhe Avokadot
Kur bananet dhe avokadot janë të tejpjekura ato përmbajnë tyraminë, një amino acid që shkakton migrenë dhe dhimbje koke.

Këto dy ushqime janë nxitës të fortë të dhimbjeve të kokës.

Kujdes me sasinë.

Akullorja
Ushqimet dhe pijet tepër të ftohta që bien në kontakt me fytin mund të shkaktojnë një ngushtim të menjëhershëm të enëve të gjakut në zonën e kokës.

Ndaj ngrënia e akullores shkakton një dhimbje koke shtrënguese.

Çamçakëzi
Sipas të dhënave të AgroWeb.org, përtypja e vazhdueshme e çamçakëzit me shije të fortë menteje për disa minuta shkakton dhimbje kronike të kokës sepse stërmundon nofullën.

Djathi
Vjetërimi i djathit përmirëson shijen e tij, por edhe nxit prodhimin e amino acidit tyramine.

Djathi veçanërisht ai kaçkavall, mocarela, djathi i mykur e të tjerë, kanë një përmbajtje të lartë të tyraminës që nxit dhimbjet e kokës.

Vera E Kuqe
Vera e kuqe, birra dhe pije të tjera alkolike përmbajnë nivele të larta tyramine, një amino acid që nëse nuk shpërbëhet në aparatin tretës, ndikon në dhimbjet e kokës.

Kripa
Sasitë e mëdha të kripës nxisin përsëritjen e shpeshtë të dhimbjeve të kokës.

Ekspertët janë të bindur për këtë dhe sugjerojnë konsum të kufizuar të kripës.

Çokollata
Çokollata na bën të lumtur por edhe shkakton dhimbje koke.

Ajo përmban kafeinë, tyraminë dhe substanca të tjera stimuluese, përbërës që nxisin dhimbjet e forta të kokës.

Nëse vuani shpesh nga dhimbjet e kokës, AgroWeb.org rekomandon të përpiqeni të identifikoni shkaktarët dhe ushqimet që mund të jenë duke e nxitur atë./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments