6.1 C
Pristina
Tuesday, March 2, 2021
Home KËSHILLA Vlerat dhe përdorimi i lajthive

Vlerat dhe përdorimi i lajthive

Fruti i lajthisë, ose ndryshe thelbi, përbën pjesën më të rëndësishme të saj. Ai është i pasur më vitaminë A1, A2, PP si dhe kripëra minerale. Por ka dhe disa përdorime. Thelbi i saj rekomandohet për personat anemikë dhe gratë shtatzëna.

Gjethet gjithashtu kanë disa vlera; Gjethet e thara në hije, pasi zihen, kullohen dhe përdoren si çaj. Ato përmbajnë Vitaminë C, që ndihmon në punën e muskujve të lëmuar të trupit. Rregullon veprimet ritmike të zorrëve dhe nxit urinimin.

Ngushton enët e gjakut dhe ndihmon edhe ata që vuajnë nga variçet e dala dhe hemorroidet. Ky çaj ndërpret heqjen e barkut si dhe hemoragji nga hundët. Lëvorja e rrënjës grumbullohet në vjeshtë dhe pasi lahet me kujdes nga mbeturinat, thahet në diell dhe ruhet. Lëngu i përftuar prej saj ul temperaturën e lartë të trupit, duke zëvendësuar aspirinën, që është kimikat, nganjëherë i dëmshëm. Pjalmi grumbullohet në kohën e lulëzimit, kur është pjekur mirë dhe ruhet ne qese letre. Përdoret kundër epilepsisë (sëmundjes së tokës). Gjithashtu nga druri nxirret vaji, që i ngjet atij të ullirit dhe përdoret kundër dhimbjeve të dhëmbëve, krimbave të zorrëve (askarideve) dhe pickimit të insekteve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Epike! Luani i zemëruar “gjuan” një hienë(Video)

Luanët meshkuj konsiderohen si një nga kafshët më të fuqishme, por përsëri ata janë të detyruar të përballen me konkurrencën nga hienat...

Gjaku i Artë”: Grupi që vetëm 43 persona e kanë në të gjithë botën

Në vitin 1961 u zbulua një lloj gjaku i cili i përkiste një gruaje Aborigjene Australiane. Me pas u tregua se vetem...

Serbia në shok nga historianja serbe: Mjaft më me gënjeshtra për shqiptarët, ata janë autoktonë

Qysh në gjysmën e dytë të shekullit XIX, stereotipi negativ për shqiptarët ka qenë i shprehur në një sërë librash të autorëve...

Këto janë simptomat e para të migrenës

Njerëzit e klasifikuar si obezë janë më të rrezikuar nga episodet e përsëritura të migrenës.Këtë e thotë një...

Recent Comments