6.1 C
Pristina
Sunday, March 7, 2021
Home KËSHILLA Disa arsye pse keni rrahje të shpeshta zemre!

Disa arsye pse keni rrahje të shpeshta zemre!

Në të shumtën e rasteve, rrahjet e shpeshta të zemrës vijnë si pasojë e një problemi në shëndet, por në disa raste është edhe një përgjigje normale e diçkaje që ndodh në trup. Zemra ka rreth 60 deri në 100 rrahje në minutë. Rrahjet e shpeshta të zemrës shkaktohen nga një sërë arsyesh, duke nisur nga stresi.

Stresi shkakton lëshimin e hormoneve si adrenalina dhe kortizoli, që nxisin rrahjet e zemrës ose presionit të gjakut. Në të tilla raste provoni ushtrime që ju relaksojnë, joga, dhe ushtrime me frymëmarrjen.

Disa arsye pse keni rrahje të shpeshta zemre!

Stimuluesit si kafeina, alkooli, nikotina gjithashtu mund të rrisin presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës.

Disa arsye pse keni rrahje të shpeshta zemre!

Dehidratimi. Mungesa e ujit dhe lëngjeve në trup është një ndër arsyet kryesore, që sjell rrahje të shpeshta zemre. Kështu sigurohuni që gjithmonë të jeni të hidratuar. Sidomos në këto ditë të nxehta, konsumoni sa më shumë ujë.

Disa arsye pse keni rrahje të shpeshta zemre!

Mungesa e gjumit rrit hormonet e stresit, të cilat rritin ritmin e zemrës dhe presionin e gjakut. Është e nevojshme për të rriturit, shtatë deri në nëntë orë gjumë. Pavarësisht këtyre arsyeve, nëse keni shqetësime të herë pas hershme është e rëndësishme të kontaktoni me mjekun.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kujdes kur konsumoni bukën e bardhë, këto janë efektet anësore të saj

Pavarësisht nga efektet negative që sjell buka e bardhë është një nga ushqimet më të rëndësishme të konsumuara nga shumë njerëz në...

Kur Gjilani kishte karnavale(Foto)

Deri në mesin e viteve ‘60-të të shekullit të kaluar, në Gjilan organizohej karnavali i qytetit. Ky karnaval ka qenë i vetmi...

301 TË SHËRUAR DHE 548 RASTE ME COVID-19!

301 TË SHËRUAR DHE 548 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare...

Recent Comments