6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KËSHILLA Ky është ilaçi që shëron lythat pa dhimbje dhe në kushte shtëpie

Ky është ilaçi që shëron lythat pa dhimbje dhe në kushte shtëpie

Lythat janë ato gungat e bezdisshme që shpesh shfaqen në duar, këmbë dhe ndonjëherë në fytyrë apo vende të tjera të trupit. 

Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, lythat janë rritje të lëkurës të shkaktuar nga papilloma një virus normal që ndodh tek njerëzit, transmeton Living.

Ato nuk janë kancerogjene, por janë  ngjitëse dhe mund të jenë të dhimbshme. Trajtimet tradicionale për lythat përfshijnë ngrirjen dhe djegien.

Njerëzit të cilët janë të prirur ndaj lythave ose kanë lytha të përsëritura do të lehtësohen të dinë se ekziston një ilaç shumë më i thjeshtë dhe natyral duke përdorur një përbërës të zakonshëm shtëpiak.

Sipas një studimi në Gazetën Ndërkombëtare të Dermatologjisë, ekstrakti i hudhrës ka provuar të jetë një trajtim efektiviv për lythat.

Aplikoni vaj hudhre të papërpunuar, të thërrmuara ose hudhër të freskët direkt tek lythat, sipas Livestrong.com. Për rezultate më të mira, aplikoni hudhër tre herë në ditë për të paktën një javë, ose derisa lythi të thahet.

Revista Best Health rekomandon së pari të mbuloni lëkurën e shëndetshme rreth lythave me vazelinë, dhe më pas të aplikoni hudhër të thërrmuar në lyth dhe ta mbuloni me një fashë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mos u mashtroni/ Ja si të dalloni një karikues origjinal nga ai fallco

Një karikues fallco padyshim që mund të shkaktojë probleme për celularin tuaj.Ata nuk janë vetëm me cilësi të...

Si t’i shpëtoni mushkëritë nga pandemia e virusit me 5 mënyra të thjeshta

Shëndeti i mushkërive shpesh neglizhohet deri në momentin që kemi probleme me frymëmarrjen. Mushkëritë janë organet kryesore të sistemit të frymëmarrjes dhe...

Dorëshkrim i At Shtjefën Gjeçovit, kur ishte famullitar i Gomsiqes

Dorëshkrimi që mban datën 28 dhjetor 1913, është studim për familjen fisnike të Dukagjinëve: fillesat e saj, pema gjenealogjike, vendshtrirja e zotërimeve...

Kujdes/ Ky është problemi i madh që iu ndodh syve nga telefoni, ja çfarë duhet të bëni

Tharja e syrit është një problem shëndetësor që prek shumë njerëz në botë. Ai shkaktohet në mungesë të lotëve të mjaftueshëm që...

Recent Comments