6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KËSHILLA Studimi në CNN: Mjalti është më efektiv për trajtimin e kollës dhe...

Studimi në CNN: Mjalti është më efektiv për trajtimin e kollës dhe ftohjes se sa ilaçet pa recetë!

Në bazë të studimeve të fundit, ka rezultuar se mjalti është më efektiv në lehtësimin e simptomave të sëmundjeve si gripi, apo ftohje, se sa ilaçet e tjera, që merren pa recetë. Studiuesit u sugjerojnë mjekëve që të rekomandojnë përdorimin e mjaltit te pacientët e tyre, në vend të antibiotikëve, që mund të shkaktojnë efekte anësore.

Studimi në CNN: Mjalti është më efektiv për trajtimin e

Organet e shëndetit publik në Mbretërinë e Bashkuar kanë paralajmëruar në mënyrë të përsëritur për rreziqet e përdorimit të antibiotikëve të tepërt.

Mjalti është përdorur prej kohësh si ilaç për kollën, por efektiviteti i tij në trajtimin e sëmundjeve të zakonshme nuk është studiuar shumë.

Ndaj mjekët në Universitetin e Oksfordit, bënë hulumtime të mëtejshme, dhe vërejtën se mjalti ishte më efektiv se barnat e tjera farmaceutike, për përmirësimin simptomave të infeksioneve në rrugët respiratore. Hulumtime të mëparshme vërtetojnë se mjalti ka një fuqi të jashtëzakonshme për të vrarë bakteret.

Studimi në CNN: Mjalti është më efektiv për trajtimin e

Një studim i bërë te fëmijët zbuloi se mjalti ishte më efektiv për kollën dhe përmirësimin e gjumit, sesa dextromethorphan, ilaçi që rekomandohet më së shumti për kollën. Por që mjalti të jetë efektiv, duhet të jetë bio.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments