Categories: KAFSHËT

Në kohë të nxehta shumë kafshë mund të preken nga mungesa e ujit të pijëshëm(Video)

Në stinën e Verës kur moti ka gjasa që në shumicën e kohës të mbretërojë me temperatura të larta, shumë kafshë të egra por edhe kafshë të rrugës ndjejnë mungesën e ujit të pijëshëm për to. /InforCulture.info

Ky problem është shumë i shprehur në zona të ngrohta të globit tokësor, sa që shumë kafshë përvec mungesës së ushqimit ngordhin edhe për shkak të mungesës së ujit. Andaj apele të shumta bëhen nga organizatat për mbrojtjen e kafshëve nëpër botë, që nëse dikush hasë në ndonjë kafshë të i ofrojë ujë, ushqim apo të i ofrohet ndonjë ndihmë e nevojshme për to.

Një fakt të tillë që dëshmon se shumë herë kafshët kanë nevojë për ndihmën tonë mund ta shihni në videon e sjellur më poshtë ku një ketër pinë ujë nga shishja e plastikës së një personi në kopshtin Canyon. Ketri i lezetshëm shuan etjen e tij pa pasur frikë nga përsoni në fjalë. Gjestet të tilla nga ana njerëzore në raport me kafshët, dalin të jenë shumë humane dhe shpeshherë jetike për mbijetesën e shumë kafshëve. /InforCulture.info

Video: Youtube, Tara Siegel

InFor. Culture

Recent Posts

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

8 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

9 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

9 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

9 hours ago

Janë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.…

10 hours ago

Imazhi i imagjinuar i Skenderbeut

Imazhi i imagjinuar i SkenderbeutPor, një ditë në studion e Pakalit shkoi Lasgush Poradeci për…

10 hours ago