Categories: KURIOZITETE

Harta e shteteve të Evropës, gjatë 2400 vjetëve

Videoja e postuar më poshtë, tregon hartat dhe popullatën e shteteve të mëdha në Evropë, që nga viti 400 p.e.s.


Në video nuk shfaqen shtetet vasale dhe të pushtuara, ndërsa të dhënat janë marrë nga: vepra e Angus Maddisonit, “Statistikat historike të ekonomisë botërore” (2003); “Atlasi i historisë së popullatës njerëzore” (1978) nga Colin McEvedy dhe Richard Jones; nga ueb-faqja tacitus.nu, si dhe nga të dhënat tjera në internet./presheva.com/InforCulture.info

In For Culture

Recent Posts

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

51 mins ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

1 hour ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

2 hours ago

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarve

Tipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë e duarveTipi 2 i diabetit, paralajmërimi në thonjtë…

2 hours ago

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

5 hours ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

5 hours ago