6.1 C
Pristina
Wednesday, January 20, 2021
Home KURIOZITETE A e dini çka tregon logoja e veturës “Audi”? (FOTO)

A e dini çka tregon logoja e veturës “Audi”? (FOTO)

Logoja e kompanisë “Audi” me katër rrathë ka një mesazh për prodhuesin e saj.


Kompania “Audi” me prodhimet e saj mjaftë luksoze dhe të përshtatshme, patën një problem me logon e tyre.

Kjo kompani u akuzuan se kishte kopjuar nga ajo e “Lojërave Olimpike” që ka pesë rrathë, këtë rast Komiteti Olimpik Botëror e dërgoi në gjykatë, por këtë betejë e humben.

Logoja me katër unaza (rrathë) ka të bëjë me krijuesit e vjetër të makinave në Gjermani. Prodhuesit e makinave Audi, DKW, Wanderer dhe Horch ishin të pavarura ndërsa, në vitin 1932 u bashkuan dhe krijuan logon e tyre katër-rrathësh, duke e simbolizuar secilën kompani me nga një rreth.

Logoja “Audi” është modifikuar në vitin 2009, për ta festuar ditëlindjen e 100- të të saj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

I thani rrobat në radiator? Ja përse është njëra ndër gjërat më të rrezikshme

Në lokalet në të cilat thahen rrobat e lara me detergjent dhe me zbutës është konstatuar numër i lartë i kimikateve të...

Si të largojmë nga rrobat edhe njollat më kokëforta të bojës

Fëmija juaj shfaqi talentin e tij si piktor në bluzën e bardhë të sapo blerë? Mos u shqetësoni. Mund t’i hiqni njollat...

Portretet e grave shqiptare nëpër pikturat e artistëve të njohur botëror (FOTO)

Gratë shqiptare përpos se janë njohur për trimëri e besnikëri, ato bota i ka njohur gjithmonë edhe për bukurinë e pashoq që...

JANAR 1945… TERRORI N’ALPET E VERIUT

JANAR 1945… TERRORI N’ALPET E VERIUT – Nga Fritz RADOVANISHPELLA  E  PREK  CALIT  (TARTACITES)15 JANAR 1945:

Recent Comments