6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home SOCIALE Top thëniet nga Muhammad Ali që do t’ju motivojnë

Top thëniet nga Muhammad Ali që do t’ju motivojnë

Qysh prej kur ka filluar të merrte vëmendjen e publikut nga ndeshjet e para, Muhammad Ali njihet si një prej atletëve më karizmatik dhe polarizues të të gjitha kohërave.

Në moshën 22-vjeçare, ai kishte ardhur nga askund për t’u bërë kampion i botës për pesha të rënda në boks, megjithëse shumë shpesh kishte mbetur pa këtë titull dhe ishte larguar nga ringu për shkak se kishte refuzuar të luftonte në Luftën e Vietnamit.

Janë dashur 3 vite që t’i hiqej ndalimi për t’u ndeshur.

Në një rikthim epik, ai i kishte mposhtur të gjitha shanset dhe ishte bërë kampion i botës prapë. Asnjëherë nuk është frikësuar të flet për mendimet e tij që i ka për sportin, politikën, për religjionin apo jetën në përgjithësi.

Më poshtë i keni disa prej thënieve më motivuese nga ky njeri i madh.

– “Ai i cili nuk është i guximshëm mjaftueshëm për të ndërmarr rreziqe nuk do të arrijë asgjë në jetë”

– “Njeriu i cili nuk ka imagjinatë, nuk ka krahë”

– “Jam më i mahnitshmi, këtë e kam thënë edhe para se ta dija se jam”

– “E kam urryer çdo minutë të stërvitjeve, por kam thënë, ‘Mos hiq dorë. Vuaj tani dhe jetoje tërë jetën si kampion”

– “Brenda ringut apo jo, nuk ka asgjë të gabuar me të rënit poshtë. Të qëndruarit poshtë është gabim”

– “Për t’u bërë kampion i madh ju duhet të besoni se jeni më të mirët. Nëse nuk jeni, aktroni sikurse jeni”

– “Kampionit nuk bëhen në palestër. Kampionit bëhen nga diçka që e kanë thellë brenda tyre-  një dëshirë, ëndërr, një vizion. Ata duhet ta kenë aftësinë dhe vullnetin. Por, vullneti duhet të jetë më i fortë se aftësia”. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e stomatologut të parë në Shqipëri

Historia e Hasan Kadukut është shembulli i atyre njerëzve të cilët vendosën që të ndjekin pasionin e tyre në jetë dhe t’ja...

Arsyet përse ju rëndon koka kur nuk pini kafe në mëngjes

Është zakoni i secilit prej nesh sapo ngrihemi në mëngjes. Mund të shmangim me siguri vaktin e mëngjesit por kurrësesi kafen.

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’ Autori: Lajmi.net Fun, Kuriozitete21:47, 4 November 2016 Keçapi më i vjetër në botë, Heinz Tomato...

Si funksionon valixhja nukleare e Presidentit të SHBA-së?

Valixhja e zezë që e ndjek gjithmonë Presidentin e SHBA-së, është arma më e fuqishme e të gjitha kohërave. Ja se çfarë...

Recent Comments