6.1 C
Pristina
Sunday, September 20, 2020
Home KURIOZITETE A e dini se çfarë ka brenda Qabes në Mekë

A e dini se çfarë ka brenda Qabes në Mekë

Quhet Qabe dhe është një godinë katrore rreth së cilës përsillen çdo çast të ekzistencës së kësaj bote me dhjetra e qindra besimtarë, të atyshëm ose si pelegrinë të ardhur nga anekënd botës.

Aty nuk del apo hyn kush, dhe kjo e bën atë grishëse të kuriozitetit njerëzor për atë se çfarë ka brenda.

Në një sipërfaqe që nuk i kalon 180 metra katrorë, Qabja përmban tri shtylla prej druri të cilat mbajnë tavanin e saj.

Druri i përdorur është i një prej llojeve më të forta, vënë nga një prej shoqëruesve të profetit Muhamed, Abdullah bin Zubejri.

Shtyllat janë më shumë se 1.350 vjet të vjetra dhe kanë ngjyrë kafe të errët.

Perimetri i çdo shtylle është rreth 150 centimetra, ndërsa diametri është 44 centimetra.

Çdo shtyllë ka një bazë katrore druri.

Në mes të këtyre tri shtyllave, ka një shtyllë në të cilin qëndrojnë të varura dhuratat e Qabesë.

Kjo shtyllë kalon nëpër të tri shtyllat dhe skajet e saj shtrihen në muret veriore dhe jugore.

Presidenca e dy xhamive të shenjta, thotë se qoshi i Levantit në anën e djathtë të brendshme të Qabesë përfshin shkallë të mbyllura, e cila i ngjan një strukture të mbyllur drejtkëndëshe pa dritare dhe që ka një derë me një dry të veçantë që të çon lart në tavan.

Në derë, ka një perde të bukur mëndafshi me gravura ari dhe argjendi.

Presidenca gjithashtu thotë se dyshemeja e Qabesë është punuar nga mermeri.

Shumica e mermerit është e bardhë, ndërsa një pjesë e saj është me ngjyrë.

Muret e brendshme të Qabesë janë bërë me mermer me ngjyra dhe të dekoruar.

Pjesa e brendshme është e mbuluar me një perde mëndafshi me ngjyrë të kuqe që ka tekst në ngjyrë të bardhë të qëndisur ku janë disa nga emrat e Zotit.

Kjo perde mbulon gjithashtu tavanin Qabesë.

Brenda Qabesë ka tetë gurë të dekoruar me kaligrafi arabe duke përdorur dorëshkrimin Thuluth dhe një gur të dekoruar po me kaligrafi arabe duke përdorur shkrimin kufik.

Fjalët mbi gurë janë bërë nga copa të çmuara me ngjyra të mermerit.

Këto u shkruan në shekullin e 6-të pas hixhretit.

Në murin lindor dhe në mes të derës së Qabesë dhe të Baabut Taubah (Dera e Pendimit), është dokumenti i Mbretit Fahd bin Abdulaziz Al-Saud i gdhendur në një pllakë mermeri për të treguar datën e rinovimeve që mbreti i fundit ka bërë në strukturën Qabesë.

Numri i gurëve të shkruara brenda Qabesë pra është 10 në total, të gjithë të punuara me mermer të bardhë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Për Mëmëdhenë – Kënduar nga ‘’Kori Liria’’ në vitin 1981 në Shqipëri

InforCulture sjellë këngën Për mëmëdhenë kënduar mjeshtrisht nga ‘’Kori Lira’’ në dokumentarin televiziv të TVSH-së, kushtuar pikërisht këtijë kori. /InforCulture.info

Të thani duart është po aq e rëndësishme sa t’i lani

Duke parë numrin e të prekurve me koronavirus, Organizata Botërore e Shëndetit ka këshilluar larjen e duarve rregullisht dhe imtësisht. Uji dhe...

Njihuni me shtëpinë që ndërtohet vetë për 10 minuta: Një mrekulli!

Për një pjesë të mirë të njerëzve të ndërtosh një shtëpi është një ëndërr që zgjat për vite me radhë. Përveç parave,...

Ndryshimi mes pastrimit, dezinfektimit dhe sterilizimit

Çfarë më shumë se një pandemi mund të na detyrojë që të vendosim në pikëpyetje njohuritë tona në lidhje me pastrimin e...

Recent Comments