Categories: KËSHILLA

Studiuesit tregojnë se kjo maskë nuk ju mbron aspak nga Covid-19

Shkollat ​​po rihapin, parqet e argëtimit po mirëpresin vizitorët dhe ngrënia në natyrë është zgjidhja e vetme. Por edhe pse jeta po kthehet në normalitet, pandemia e koronavirusit nuk ka ikur askund.

Kjo është arsyeja pse një grup studiuesish në Universitetin Duka krijuan një teknikë të thjeshtë për të analizuar efektivitetin e llojeve të ndryshme të maskave të cilat janë bërë një komponent i rëndësishëm në ndalimin e përhapjes së virusit.

Në studimin e publikur të premten, studiuesit me departamentin e fizikës të Dukës demonstruan se sa efikase janë maskat duke studiuar transmetimin e pikave të frymëmarrjes gjatë të folurit.

Ekspertët e shëndetit publik kanë shpenzuar muaj të tërë duke theksuar se maskat janë një nga mjetet më efektive për të ndihmuar në luftimin e pandemisë. Por kur testuan efektivitetin e tyre, studiuesit zbuluan se disa maska ​​janë të kota.

Studiuesit testuan 14 maska ​​të disponueshme duke përfshirë dhe maskën N95, zakonisht të rezervuar për punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Maska më e efektshme dhe e përshtatshme ishte N95. Maska kirurgjikale me tre shtresa dhe maska ​​pambuku, të cilat shumë njerëz i kanë bërë në shtëpi, gjithashtu performuan mirë.

Pëlhurat e qafës, të quajtura gjithashtu maska​​gajtan dhe shpesh të përdorura nga vrapuesit, ishin më pak efektivët. Vendosja e një maske të tillë lejontë transportimin e pikave të frymëmarrjes sepse materiali i kthen pikat e mëdha në grimca më të vogla që transportohen më lehtë me ajër.

Shamitë e palosura dhe maska ​​e bëra vetë me materiale të ndryshme gjithashtu nuk ofronin shumë mbrojtje.

“Ne duam të theksojmë se i inkurajojmë njerëzit të veshin maska, gjithashtu duam që ata të mbajnë maska ​​që të jenë funksionale”, është shprehur Neck fleeces, një nga studiusit.

In For Culture

Recent Posts

“Shqipëtarët do t’humbasin, se jemi një komb i ftohtë, ku sicilido menton për veten e tija”

Nga: Faik Konica (“Albania”, qershor 1903) Turbullimet ditë për ditë më të dëndura në Ballkan na…

14 hours ago

Shkrimet e para shqipe në çfarë dialekti ishin?

Dokumenti i parë i datuar që njohim deri më sot në gjuhën shqipe është Formula e…

14 hours ago

Ndikimi i shegës tek diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Me një pamje po aq mahnitëse dhe interesante sa kanë dhe shijen, shegët mund të…

15 hours ago

Inaugurimi i presidentit të parë të SHBA, George Washington: Mund të kishte qenë Mbret, zgjodhi diçka shumë më thjesht

Më 30 prill 1789, George Washington u inagurua si Presidenti i parë i Shteteve të…

15 hours ago

1990/ Një letër në xhepin e të vrarit në kufi(Foto)

Nga Kastriot Dervishi Më datën 25.5.1990, rreth orës 24.00, rreth 200 metra larg kufirit, në…

15 hours ago

Konflikti diplomatik postar në Shkodër në 1888

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një…

17 hours ago