Categories: KËSHILLA

7 arsyet që të ndaloni të flini me flokë të lagura

Nëse flini me flokë të lagura do të krijojë efekte anësore.

Nëse bëni banjë natën disa nga efektet anësore mund të ju bëjnë të ndërroni rutinën tuaj dhe të merrni kohë ekstra që ti terni flokët tuaj, transmeton lajmi.net.

Mund të dëmtojë lëkurën e kokës.
Dëmtimi i lëkurës së kokës mund të shkaktohet nëse flini me flokë të lagura sepse flokët e lagura mund të shkaktojnë rritje të baktereve.

I bënë flokët të ngatërruara.
Kur shkoni në shtrat para se ti thani flokët, mund të ngatërrohen gjatë gjumit. Në mëngjes flokët tuaj do të jenë aq të ngatërruar sa që do të jetë e vështirë që të drejtohen me krehër.

Mund të ju shkaktojë dhimbje koke.
Nëse flini me flokë të lagura mund të ndieni dhimbje koke. Kjo, sepse kur flini me flokë të lagura temperatura e trupit tuaj është më e ulët.

Flokët tuaj bëhen të egra.
Nëse flini me flokë të lagura nuk merrni problem shëndetësore serioze por ndikon në pamjen e flokëve tuaj. Ato fillojnë të bëhen më të egra.

Nuk i lejon që të kenë volum.
Kur flini me flokë të lagura ndryshon edhe volume i tyre dëmtohen behën më të egra, lidhen dhe kanë një pamje më të keqe.

Është njëra ndër arsyet për krijimin e majave në fundin e flokëve.
Majat në fundin e flokëve krijohen nëse flini me flokë të lagura, pasi që flokët e lagura dëmtohen më lehtë dhe rrotullimi gjatë natës mund të ndikoj në dëmtimin e tyre.

Krijon irritim në lëkurë.
Nëse flini me flokë të lagura nuk ndikon vetëm në lëkurën e kokës por edhe në lëkurën e trupit tuaj. Kombinimi me flokët e lagura dhe temperaturës së trupit mund të ndikojë në irritimin e lëkurës së trupit.

In For Culture

Recent Posts

“Shqipëtarët do t’humbasin, se jemi një komb i ftohtë, ku sicilido menton për veten e tija”

Nga: Faik Konica (“Albania”, qershor 1903) Turbullimet ditë për ditë më të dëndura në Ballkan na…

14 hours ago

Shkrimet e para shqipe në çfarë dialekti ishin?

Dokumenti i parë i datuar që njohim deri më sot në gjuhën shqipe është Formula e…

15 hours ago

Ndikimi i shegës tek diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Me një pamje po aq mahnitëse dhe interesante sa kanë dhe shijen, shegët mund të…

16 hours ago

Inaugurimi i presidentit të parë të SHBA, George Washington: Mund të kishte qenë Mbret, zgjodhi diçka shumë më thjesht

Më 30 prill 1789, George Washington u inagurua si Presidenti i parë i Shteteve të…

16 hours ago

1990/ Një letër në xhepin e të vrarit në kufi(Foto)

Nga Kastriot Dervishi Më datën 25.5.1990, rreth orës 24.00, rreth 200 metra larg kufirit, në…

16 hours ago

Konflikti diplomatik postar në Shkodër në 1888

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një…

18 hours ago