Categories: KAFSHËT

A keni parë ndonjëherë një papagall kaq të mençur (Video)

Një video shumë interesante po qarkullon në rrjetet sociale të një papagalli i cili bënë një veprim shumë të zgjuar duke u munduar të ushqehet. /InforCulture.info

Në video shihet papagalli i cili ndodhet pranë një kutie plastike në të cilen ka ushqim. Siç duket në video papagalli e ka hetuar ushqimin që ndodhet në kuti. Kutia është e mbyllur mirëpo papagalli insiston ta hapë kutin dhe të arrijë tek ushqimi.

Veprimi shumë i mençur i tij bën që kutia të hapet dhe papagalli të arrijë qëllimin.

Edhe pse papagallët njihen për zgjuarsinë e tyre, një sjellje e tillë nuk është shumë e zakonshme dhe mund të konsiderohen si raste  të veçanta dhe shumë të lezetshme për kafshët në përgjithsi. /InforCulture.info

Video: FaceBook, ABC Perth

InFor. Culture

Recent Posts

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e…

15 hours ago

Çfarë ishin konkurset blegtorale që u zhvilluan në Shqipëri nga 1929 deri në 1936 (FOTOT)

Konkurset blegtorale janë zhvilluar në Shqipëri për herë të parë në vitin 1929 në Tiranë…

16 hours ago

Si të përmirësoni lidhjen Wi-Fi në shtëpi dhe të keni internet më të shpejtë

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, shumë njerëz e gjejnë veten duke punuar ose studiuar nga…

16 hours ago

A duhen përdorur antibiotikët kur jeni me grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve.…

18 hours ago

Daisugi, teknikë e lashtë japoneze e mbjelljes “pemë mbi pemë”

Japonia është një vend intrigues (veçanërisht për një të huaj) që nuk pushon së mahnituri…

18 hours ago

Rigjeneroni flokët tuaj me uthull molle, limon dhe birrë

Flokët mund të dobësohen dhe të fillojnë të bien për shumë arsye, duke filluar nga…

18 hours ago