6.1 C
Pristina
Saturday, January 16, 2021
Home ART ''..qi për erz e nderë t'Shqiptarëve derdhën gjakun tue luftue,''

”..qi për erz e nderë t’Shqiptarëve derdhën gjakun tue luftue,”

DëshmorëveGjergj Fishta

O ata t’lumtë, qi dhanë jetën,
o ata t’lumtë, qi shkrinë vehten,
qi për Mbret e vend të Parëve,
qi për erz e nderë t’Shqiptarëve
derdhën gjakun tue luftue,
porsi t’Parët u pa’n punue!
Lehtë u kjoftë mbi vorr ledina,
but u kjofshin moti e stina,
ak’lli, bora e serotina:
e der’ t’ këndojë n’mal ndo’ i Zanë,
e der’ t’ ketë n’ detë ujë e ranë,
der’ sa t’shndërisin diellë e hanë,
ata kurr mos u harrojshin,
n’kangë e n’valle por u këndojshin.
E njaj gjak, qi kanë dikue,
ban, o Zot, qi t’jesë tue velue
për m’ia xe zemrën Shqiptarit,
për kah vendi e gjuha e t’Parit! /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Arkeologët në gjurmë të artit 45 mijë vjet të vjetër

MUND TË JETË VEPRA MË E VJETËR ARTISTIKEGjersa një mani për vepra të artit figurativ bashkëkohor sa...

Datëlindja e Bajram Currit, patriotit e demokratit çlirimtar

ORGANIZATOR I LIDHJES SË PEJËSE kujtojmë sot datëlindjen e Bajram Currit.Më 16 janar...

Rrëfenja e vrasjes së Çerçiz Topulli dhe Muço Qullit nga malazezët në Shkodër më 17 korrik 1915

Nga Albert VatajSejfi Vllamasi në librin e tij “Ballafaqime politike në Shqipëri” shkruan mes të tjerash për një...

Keni kujdes, mësoni se çfarë tregon dhimbja e kokës në mëngjes?

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën.Dhimbjet e kokës në...

Recent Comments