Categories: KAFSHËT

16 vjet që jeton brenda Hagia Sophisë: Macja Gli,sjellja e saj dhe kuptimi i emrit

Hagia Sophia në Stamboll u ndërtua në 537 dhe ishte shumë më tepër sesa një bazilikë ortodokse greke, një katedrale katolike, një xhami perandorake osmane apo një muze. Vetëm pak kohë më parë u mor vendimi që ajo të kthehej në xhami, duke shkaktuar reagime nga e gjithë bota.

Por brenda Hagia Sophia-s ka një krijesë që i ka magjepsur të gjithë me sytë e saj jeshil dhe me sjelljen e saj si lozonjare. Atje jeton një mace e pagëzuar me emrin Gli.

Gli është një mace e bukur evropiane, e cila ka jetuar pjesën më të madhe të 16 viteve të jetës së saj brenda mureve shekullore, dhe është bërë e preferuara e turistëve që vizitojnë Hagia Sophia-n. Aq shumë famë ka marrë felini saqë një prej ciceronëve të godinës, Umut Bahceci, i ka hapur një profil në Instragram.

Është normale që dhe Hagia Sophia të kishte një mace. E ka dhe ajo është tejet e veçantë. Mënyra se si ajo pozon, mënyra si ecën, mënyra se si sillet është krejtësisht e ndryshme nga macet e tjera, madje edhe nga motra e saj Kizim. Pavarësisht fesë, ngjyrës së lëkurës ose gjinisë, të gjithë buzëqeshin kur u takohen me Gli,”- tha Bahceci.

Ai ka treguar gjithashtu se emri i maces përshkruan në mënyrë të përsosur karakterin e saj sepse Gli do të thotë “bashkim i dashurisë”.

In For Culture

Recent Posts

Pamje interesante: ‘’Dyluftimet’’ e kuajve të egër (Video)

Përleshjet e kafshëve në botën e egër janë pothuajse shumë të zakonshme dhe jo pak…

5 hours ago

Konvertimi i Shqiptarëve në sllavë: serbë, malazezë e bullgarë

Nga: Adil Fetahu Në katër librat e Gent Ulqinit: “SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT, hulumtime nëpër burime…

6 hours ago

SHKENCAT E DA VINÇIT DHE PROFECITË (2 – NJERIU VITRUVIAN) – Nga S. Guraziu

“…aktiviteti intelektual, manuskriptet e tij janë dëshmi e punës së makinës më të fuqishme mendore…

7 hours ago

SHKENCAT E DA VINÇIT DHE PROFECITË (1) – Nga S. Guraziu

“…aktiviteti intelektual, manuskriptet e tij janë dëshmi e punës së makinës më të fuqishme mendore…

8 hours ago

Ja si dukej pulla e parë postare shqiptare në vitin 1913(Foto)

Pulla e parë shqiptare u emëtua më 1 maj 1913. Ajo është një vulë e…

8 hours ago

Trungu i ullirit nga i cili besohet se janë mbledhur ullinj që nga koha ilire

Është e mundur që duart ilire dikur kanë mbledhur ullinj nga pema në Gjorm të…

8 hours ago