6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home KËSHILLA Tre këshilla për të zgjedhur një shalqi të ëmbël

Tre këshilla për të zgjedhur një shalqi të ëmbël

Një shalqi i mirë është një ushqim i shëndetshëm, kështu që është e rëndësishme të dini se si ta zgjidhni pavarësisht se ku ndodheni, në një dyqan ushqimor apo në një treg.

Kur vjen koha për të zgjedhur shalqinin e përsosur, njerëzit shpesh bëjnë zgjedhjen e tyre bazuar në tre karakteristika: praninë e farave ose mungesën e tyre, madhësinë dhe pjekurinë.

Përcaktimi i pjekurisë kërkon disa njohuri. Në mënyrë tipike, një prodhues mat ëmbëlsinë e një shalqini me pajisjen e tij. Nëse pajisja tregon numrin 10 ëmbëlsa është standarte, nëse ajo tregn numrin 11, shalqin konsiderohet shumë i ëmbël.

Por cilësia e shalqinit nuk bazohet vetëm tek rezultatet që ka nxjerrë ajo pajisje. Tre këshillat e mëposhtme do t’ju mësojnë se si të zgjidhni shalqirin më të mirë.

Këshillë 1: Gjeni një pjesë të verdhë të shalqinit.

Pjesa e verdhë e shalqinit tregon nëse është pjekur aq sa duhet apo jo. Nëse është pjekur, ngjyra duhet të jetë e verdhë kremoze, gati si gjalpi. Sa më e madhe të jetë pjesa e verdhë aq më shumë kohë i është dashur shalqinit të piqet. Nëse pulla duket disi e bardhë dhe jo e verdhë, atëherë shalqini nuk është shumë i pjekur.

Këshillë 2: Trokiteni lehtë me gisht 

Trokiteni lehtë me gisht dhe nëse dëgjoni një tingull të thellë do të thotë se shalqini është pjekur tamam. Nëse lëshon një zhurmë të mërzitshme dhe të hollë do të thotë se është pjekur më shumë se sa duhet dhe mishi brenda do jetë bërë i butë ose është prishur.

Këshillë 3: Kërkoni një shalqi të rëndë

Gjithashtu, një shalqin i mirë ka shumë të ngjarë të jetë më i rëndë se pjesa tjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments