6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home RETROSPEKTIVË Komoditetet e shtëpive tona në vitet 70-80-90

Komoditetet e shtëpive tona në vitet 70-80-90

Na Ishte Dikur sjell momente të jetës që mbeten të paharruara për brezin e viteve 70-80-90

Na Ishte Dikur është një faqe e krijuar pa ndonjë motiv të veçantë nostalgjie e dashurie për një periudhë e cila ka shkuar e tashmë për fat të mirë nuk mund të kthehet më. Kjo faqe është përpjekje modeste për të paraqitur ngjyra të zbehta apo të forta, kujtime të hidhura apo të magjishme kryesisht të gjysmës së dytë të shekullit të XX në Shqipëri, dhe si e tillë ka vend për përmirësime të vazhdueshme. Autorët e saj e krijuan atë të shtyrë jo vetëm nga nderimi i thellë për brezin paraardhës, respekti për brezin e tyre por dhe për t’i treguar se kush ishim dhe atyre që na pasojnë. Për të gjitha këto, janë të mirëpritura të gjitha vërejtjet, sugjerimet e materialet e mundshme, në mënyrë që kjo faqe të jetë përherë në nivele të larta.

Divanet 9000 te asaj kohe

Peshku që e kishte cdo shtëpi

Televizori “Adriatik”

Furnela e Vajgurit

Arka e Kursimit për Fëmijë

Lasonic, kemi bere mbremje vallzimi ne vitet 89-90

Kullojsja e Makaronave

Soba

nuk kishte familje qe nuk e kishte nje karrige te tille dhe me inicialet e emrit qe mos te nderrohej neper dasma

Atehere te rinjte shumica sterviteshin neper shtepi

ju flet tirana fillojm emisjonin per femije “perrallza jone”

Makina qepese Singer

Televizori Lura

Nje dhome standarte para viteve 90-te

Jorgani atllas.. Plumb i rende ishte

Lumturia e Viteve 60,70,80,90

Dollapi ne dhomen e gjumit

shosh per te situr prodhimin e bluar nga mulliri

Kanat ose broket e ujit

Ora me Buf

Përgatiti dhe përshtati për faqen Na Ishte Dikur. E. Troplini

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments