6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kulla Iliriane e Sokolit

Kulla Iliriane e Sokolit

Kulla e SOKOLIT/SOKO–L qëndron e lartë në shkëmbinjtë e paarritshëm mbi fshatin Dunava në Konavle, pranë Dubrovnikut, qysh nga koha ilire. Forma e saj përputhet me gurin natyror mbi të cilin mbështetet, dhe ngjyrat e saj gri kombinohen me mjedisin natyror.Regjistrimet më të hershme të kësaj strukture interesante mund të gjenden në dokumentet në arkivat e Dubrovnikut nga viti 1391.
Vendndodhja e kullës sugjeron se në këtë vend ekzistonte një kështjellë që nga koha e ilirëve dhe romakëve, dhe fragmenteve qeramike tulla të zbuluara në muret e kullës datojnë nga ato kohë.
Kulla Sokol fitoi pamjen e saj të tanishme gjatë epokës së Republikës së Dubrovnikut, e cila bleu pjesën lindore të Konavle në 1419. Përveç përdorimit të saj për qëllime mbrojtëse, kulla shërbeu gjithashtu si arsenal armatimi dhe furnizime emergjente të grurit dhe verës u ruajtën këtu në raste konflikti.
Kulla e Sokol-it kishte edhe kazerma për rojet dhe lagjet për gratë dhe fëmijët nga fshatrat përreth, të cilët mund të kërkonin strehim këtu në rast rreziku.
Kjo kullë e mahnitshme mbijetoi tërmetin e madh të vitit 1667, por u braktis në fillim të shekullit të 18-të, pas së cilës u dëmtua në disa raste.
Që nga viti 1965, kulla Sokol është në pronësi të Shoqatës së Miqve të Antikave të Dubrovnikut, e cila ka punuar për pesë vitet e fundit për të rivendosur këtë fortifikim të vyer të mesjetës. Në pranverën e vitit 2013, Kulla Sokol edhe një herë hapi dyert e saj pas 350 vjetësh. Sot, vizitorët mund të zbulojnë koleksionin e saj të mrekullueshëm arkeologjik, të paraqitur në lagjet e banuara të Kastelanit. Gjetjet e vlefshme arkeologjike, të gjetura nën kështjellë, konfirmojnë vazhdimësinë e jetës në këtë vend dhe ekzistencën e kësaj kështjelle që nga koha e bakrit, rreth 2300 vjet para Krishtit, derisa kalaja u braktis në fillim të shekullit të 18-të.
Kulla Sokol, me mbetjet mesjetare më mbresëlënëse në zonën e Dubrovnikut, ofron një pamje mbresëlënëse të peizazheve madhështore të Konavle në bukurinë e tyre të plotë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush ishte At Zef Valentini, në studimet mesjetare shqiptare?

“Ai âsht sot albanologu mâ i madh i gjallë. Por historia e Shqipnisë do ta kujtojnë mbi të gjitha si shkenctarin, që...

Si ta luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

Vitamina D është vitamina, e cila ndihmon zhvillimin sa më të mirë të eshtrave, dhëmbëve dhe muskujve. Mirëpo problemi është se niveli...

Ujë i nxehtë apo i ftohtë për larjen e dhëmbëve?

Larja e dhëmbëve është një pjesë shumë e rëndësishme e higjienës së përditshmeNëse nuk i lan dhëmbët shpesh...

Recent Comments