6.1 C
Pristina
Friday, February 26, 2021
Home RETROSPEKTIVË Filmi i vitit 1947 që parashikoi celularët dhe sjelljen e njerëzve me...

Filmi i vitit 1947 që parashikoi celularët dhe sjelljen e njerëzve me to

Njerëz duke përdorur pajisje që mbahen në dorë, në kafe apo makina të pajisura me televizorë mund të duket si një foto e realitetit tonë, për këto imazhe janë kapur në një film francez të vitit 1947.

Filmi i titulluar ‘Télévision: Oeil de Demain’ ose në shqip “Televizioni syri i së nesërmes” jo vetëm që parashikon një sërë pajisjesh teknologjike të ditëve modern, por tregon dhe sjelljen e njerëzve gjatë përdorimit të tyre.

Në film mund të shikohen njerëzit ndërsa përplasen me njëri-tjetrin ndërsa shohin pajisjen që kanë në dorë apo duke u përplasur me makinën që drejtojnë pasi shpërqendrohen nga televizioni i instaluar në kabinë.

Filmi bardhë e zi është prodhuar pas Luftës së Dytë Botërore bazuar në një ese të Rene Barjavel dhe me regji të J.K. Raymond-Millet.

Edhe pse Barajavel nuk i ka parashikuar me përpikmëri smartphone-t e ditëve të sotme, ka goditur me sjelljen e njerëzve kur kanë në përdorim këto pajisje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush i nëmi “Bjeshkët e Nemuna”?

Nga: Mehmet EleziSipas njoftimit që dha media kah fundi i gushtit 2013, ato ditë artisti holandez Jaap van’t...

Ja çfarë i konsideronte shqiptarët Adolf Hitler

Lideri nazist i Gjermanisë, shqiptarët i konsideronte për "racë të pastër ariane", për “trima dhe fisnikë”, kurse Shqipërinë e cilësonte "vend të...

Harta greke e gjakut dhe e zjarrit në Shqipërinë e jugut

Ndonjëherë janë bërë polemika në lidhje me krimet greke në territorin tonë gjatë Luftës së Parë Botërore. Grekët përdorin tezën se këto...

Çfarë janë vrimat e zeza dhe si krijohen – Gjithçka që duhet të dini për to

Vrimat e zeza janë një prej gjërave më të çuditshme në ekzistencë, gjithçka për to duket sikur nuk ka fare kuptim, shkruan...

Recent Comments