6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home KËSHILLA Disa metoda që parandalojnë mjegullimin e syzeve gjatë bartjes së maskës

Disa metoda që parandalojnë mjegullimin e syzeve gjatë bartjes së maskës

Një problem mjaft I shpeshtë, sidomos për personat të cilët bartin syze është mjegullimi I syzeve si pasojë e bartjes së maskës. Në artikullin më poshtë, mund të gjeni disa nga truqet, të cilat ju ndihmojnë të shmangni dhe parandaloni mjegullimin e syzeve si pasojë e bllokimit të ajrit brenda maskës.

Sigurohuni që maska ju përshtatet- hapi më I rëndësishëm për të parandaluar një problem të tillë është gjetja e një maske të përshtatshme për juve. Nëse maska është e lirshme, ajri dhe lagështia mund të jetë arsyeja që ju mjegullohen syzet.

Zgjedhni një maskë fleksibile– ajo çfarë ju duhet të parandaloni mjegullimin  e syzeve është gjetja e një maske, e cila ka brezin e hundës, të lirshëm dhe fleksibil. Me këtë ju mund të manovoroni dhe maska të marrë formën e hundës, për të shmangur hyrjen e ajrit nga maska në regjionin e syve.

Përdorni sapun në syze– mund të mos ju duket normale, por po sapuni I lëngshshëm I enëve funksionon. Provoni të fërkoni pak sapun të lëngshëm në syze për ta zvogëluar tensionin sipërfaqësor dhe ndalimin e mbledhjes së ujit.  Pas aplikimit të sapunit të enëve, lëreni pak kohë që të thahet dhe të përshtatet me syzet.

Shtoni një shtresë maskës për të thithur lagështinë– një mënyrë e shkëlqyeshme për të thithur lagështinë është të vendosni diçka brenda maskës. Një pecetë e hollë, apo letër brenda maskës mund ta thith lagështinë e tepërt dhe ju të mos e keni një problem të tillë. /Gazeta Express

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Fshati në Shqipëri që nuk i ‘njeh’ paratë

Pamundësia ekonomike dhe infrastruktura ka bërë që fshati Orenjë i Librazhdit të mbetet i izoluar nga pjesa tjetër e zonës.

Qyteza gjermane ku qiraja është vetëm 1 euro

Fuggerei, është një qytezë e cila ndodhet në Gjermani dhe duket si idealja për çdo njeri i cili kërkon të nisë një...

Borë në shkretëtirë, pamje mahnitëse nga Arabia Saudite

Ndërsa janari është muaji i borës dhe i akullit në shumë pjesë të botës, shkretëtirat në Afrikë dhe në Lindjen Mesme bëjnë...

Kafe për flokë të shëndetshme

Kafeja është një burim i shkëlqyer ushqyesish dhe antioksidantësh të cilët i bëjnë mirë jo vetëm lëkurës por edhe flokëve.

Recent Comments