Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Me 21 korrik të vitit 365 tërmeti i Kretës shkaktoi një cunami që shkatërroi edhe qytetin e Aleksandrisë në Egjipt!

Shkruan: Jahja Drancolli

Një nga cunamët më shkatërrues në antikitet ndodhi në pjesën lindore të Detit Mesdhe më 21 korrik të vitit 365. Ky fenomen i rrallë për Mesdheun ishte pasojë e një tërmeti në ishullin e Kretës i vlerësuar me një magnitudë prej 8,0–8,5 ballë (bazuar në sondazhet gjeofizike moderne nga hulumtimet e detit Jon), që ishte mjaft i fuqishëm për të ngritur valë në pjesën perëndimore të ishullit deri në 10 metra lartësi (33 këmbë).

Tërmeti i shoqëruar me një cunami mori dhjetëra mijëra jetë dhe shkaktoi dëme të përhapura në të gjithë Mesdheun, që nga ishujt në Detin Egje deri në perëndim në bregdetin e Spanjës së sotme. Valët e cunamit kishin shtyrë anije mbi muret e portit dhe mbi çatitë e shtëpive në qytetin Aleksandria të Egjiptit, si dhe shkatërruan plantazhe të afërta duke i përmbytur ato me ujë të kripur.

Efektet shkatërruese të cunamit që goditi Aleksandrinë më 21 korrik 365, në mënyrë mbresëlënëse i ka dokumentuar edhe historiani i antikitetit, Ammianus Marcellinus (rreth 325-391). Në këtë kontekst ai kishte shkruar: “Pak para lindjes së diellit pati tërmet të tmerrshëm, të paraprirë nga rrufeja e vazhdueshme dhe e tërbuar. Deti u drejtua prapa [atëherë] valët […] u ngritën […] rrahën mbi ishujt dhe brigjet e gjera të kontinentit, duke rrafshuar qytetet dhe shtëpitë kudo ku i hasnin. […] anije me madhësi të madhe ishin ndjekur nga bregu i erës dhe u hodhën mbi majat e shtëpive […] dhe disa ishin bartur edhe dy milje në brendësi (të tokës) ”. /InforCulture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Kulturë ILIRE në gadishullin Italik

Shkruan: Preveza ABRASHI Megalitiket ILIRE Montalbano në Apulia shek XV-XIII para Kr. Apulia ishte e…

6 mins ago

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet…

16 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

20 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

20 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

20 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

21 hours ago