6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home KËSHILLA Njihuni me 5 arsyet përse duhet të pini çaj xhenxhefili gjatë verës

Njihuni me 5 arsyet përse duhet të pini çaj xhenxhefili gjatë verës

Xhenxhefili është një bimë e cila përdoret gjerësisht në gatime të ndryshme. Por kjo rrënjë është përbërësi kryesor i disa trajtimeve natyrale. Përdorimet e xhenxhefilit janë të shumta, nga kurat për fytin e thatë, të ftohurin, kur kemi dhimbje stomaku, etj.

Një nga mënyrat më të përhapura të kurave të xhenxhefilit, është pikërisht çaji që bëhet me këtë rrënjë. Kur thua çaj nuk mundesh kurrsesi ta lidhësh me verën, por më poshtë keni pesë arsye përse ju duhet ta pini atë edhe tani.

Ju Ndihmon Tretjen
Xhenxhefili arrin të përshpejtojë metabolizmin dhe tretjen e ushqimit. Si dhe mund të trajtojë shqetësime që vijnë nga problemet me tretjen, siç janë fryrja e barkut dhe stomakut.

Nxit Oreksin
Duhet ta keni vënë re që gjatë stinës së verës, oreksi duket sikur ikën. Dhe nëse keni pasur probleme me këtë gjë çaji i xhenxhefilit ju vjen në ndihmë.

Largon Stresin
Shija e fortë e xhenxhefilit arrin të luftojë stresin e akumuluar gjatë ditës. Kështu ju do të jeni më të qetë në darkë dhe gjumin do ta bëni të qetë.

Ndihmon me Kilogramët e Tepërt
Nëse keni për synim që të humbisni disa kilogramë para se të shkoni me pushime, çaji i xhenxhefilit është pikërisht ai që ju duhet. Nëse dëshironi rezultate të shpejta, pini nga një gotë me çaj xhenxhefili para çdo vakti dhe do të përshpejtoni djegien e yndyrnave.

Mbron Lëkurën Ndaj Infeksioneve
Xhenxhefili ka veti anit-inflamatore dhe anti-bakteriale, prandaj është perfekt për të patur një lëkurë të shëndetshme. Ai e ruan lëkurën ndaj infeksioneve dhe ju jep shkëlqimin perfekt për verën. Gjithashtu ka dhe mënyra të tjera për ta shtuar xhenxhefilin në dietën tuaj. Mjafton që ta përfshini si erëz në gatimet tuaja të preferuara, dhe ai do të vazhdojë të bëjë efektin e tij në organizmin tuaj. Përveç shijes, ushqimet tuaja do të jenë edhe më të shëndetshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments