Categories: KËSHILLA

Shampo me vezë dhe limon, receta e vetme që parandalon rënien e flokëve

Të të bien flokët është diçka normale që prek çdokënd në faza të caktuara të jetës. Regjimi ushqimor i varfër, përdorimi i produkteve të pakontrolluara për flokët, ekspozimi i tepërt në diell, lyerjet e shpeshta dhe abuzimi me piastrën apo tharësen janë disa prej shkaqeve kryesore që shkaktojnë rënien e flokëve. Ndoshta nuk e keni çuar ndërmend më parë, por produkti që parandalon rënien e flokëve ka qenë gjithmonë në kuzhinën ose kopështin tuaj. Natyra na ofron pafundësi zgjedhjesh, por limoni është produkti ideal që arrin të parandalojë rënien dhe t’i forcojë ato.

Limoni është një nga agrumet më të pasura që nuk duhet të mungojë kurrë në shportën tuaj të konsumit, por mesa duket as në çantën e kozmetikës. Është një burim i rëndësishëm i vitaminës C, vitaminës B, acidit folik dhe mineraleve të tjera të rëndësishme. Rivendos balancin natyral të pH-it të skalpit të kokës, eleminon qelizat e vdekura, ushqen folikulat, eleminon zbokthin dhe parandalon rënien.Ja si mund ta përdorni limonin për parandalimin e rënies së flokëve :

Shampo me vezë dhe limon

Për këtë trajtim ju duhet një vezë dhe një kokërr limoni. Rrihni vezën dhe më pas shtojini lëngun e shtrydhur të një limoni. Aplikojeni mbi flokë të lagur dhe masazhoni kokën për disa çaste. Më pas mbështilleni me një qese dhe lëreni të veprojë për disa 30-40 minuta. Ky trajtim është shumë efektiv pasi kombinon proteinat e vezës me ushyqesit e limonit. Rezultati: Më pak flokë të këputur dhe të fortë nga maja deri tek rrënjët.

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

3 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

3 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

4 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago