Categories: HISTORI/ARKEOLOGJI

Egjipti i lashtë ,si dukej para 174 vitesh(Foto)

Ka dalë në shitje koleksioni i rrallë që përmban fotografi bardh e zi, që e tregojnë Egjiptin e lashtë se si dukej para 174 vitesh.

Imazhet që e përfshijnë Sfinksin, Piramidën dhe statujat e Asvanë, janë bërë nga Maxime Du Camp, djali i një kirurgu të pasur nga Franca, shkruan Telegrafi.

Pamjet që ai i ka fiksuar gjatë viteve 1849 – 1851, tregojnë kohën më të hershme të turistëve, që e kanë vizituar këtë vend.

Në fakt, kjo nuk ishte vetëm një shëtitje, por më shumë një sfidë për të fotografuar objektet e lashta.

Du Camp ka bartur më vete aparatin e rëndë nëpër rërën e nxehtë, në mënyrë që të kap këto pamje, të cilat do t’ia tregonte më pas familjarëve dhe miqve.

In For Culture

Recent Posts

Foto e rrallë: Momenti kur Adolf Hitler i shpallë luftë Shteteve të Bashkuara (Foto)

Pas sulmit japonez në Pearl Harbor, Gjermania ka ndjekur shembullin e tyre duke i shpallur…

9 hours ago

Pesë mitet rreth bombës atomike të Hiroshimas

Nga Gregg Herken “Washington Post” Në 6 gusht të vitit 1945, Shtetet e Bashkuara hodhën…

9 hours ago

Në këto vende të botës, asnjë turist nuk lejohet të shkelë. Arsyet interesante!

Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. Duket…

10 hours ago

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

10 hours ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

10 hours ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

11 hours ago