6.1 C
Pristina
Wednesday, January 20, 2021
Home ART "Tumankuqe moj bel-hollë..."-kënga çame që i rezistoi kohës(Video)

“Tumankuqe moj bel-hollë…”-kënga çame që i rezistoi kohës(Video)

Këtë të diel ,InforCulture.info ju sjell një nga këngët më të vjetra shqip, këngën “Tumankuqe”.

Kjo këngë njihet si ndër më të vjetrat dhe vazhdon të këndohet e të përpunohet pothuajse vazhdimisht,shkruan InforCulture.info

Duhet cekur se kjo është një këngë çame dhe ka një tekst interesant dhe shumë të veçantë.

Më poshtë ju sjellim këngën dhe tekstin e saj./InforCulture.info

Tumankuqe moj bel-hollë,
Ma bën me si ma bën me dorë,
Tumankuqe moj bel-hollë
Ma bën me si ma bën me dorë,
Ma bën me si ma bën me dorë
Te pret djali ne oborr
Ma bën me si ma bën me dor
Te pret djali ne oborr

Tek shtëpia me dërrasa dil moj kaleshë se plasa,
Tek shtëpia me dërrasa dil moj kaleshë se plasa.
Dil moj dil ti në dritare
Vajzë çame lozonjare
Dil moj dil o ne dritare
Vajze çame lozonjare

Tumankuqe moj bel-hollë,
Lule mali lule borë,
Tumankuqe moj bel-hollë,
Lule mali lule borë,

Dil moj dil ti në dritare vajze çame lozonjare,
Dil moj dil ti në dritare vajze çame lozonjare.

Barbaro vasiliko,
Moj dhent e mia kush i do,
Barbaro vasiliko,
Moj dhent e mia kush i do,

Moj dhent e mija kush i do,
Se s’jam i zoti për to,
Moj dhent e mija kush i do,
Se s’jam i zoti për to.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shqiptarët në perandori sipas këndvështrimit turk

ANA TJETËR E TË SHIKUARIT /PASKTHIMNë monografinë të tij ‘’Shqiptarët në Perandorinë Osmane’’ studiuesi Nexhip P. Alpan...

Kështjella dardane shumë shtresore e Gërqinës së Gjakovës

Shkruan; Haxhi MEHMETAJKështjella thirret më fjalën e vjetër shqipe Gjytet dhe për herë të parë është identifikuar...

Fotografi të rralla: Gjakova gjatë luftës së dytë botërore, viti 1941

Fotografit jan bërë nga Ottorino Murari dhe gjindën në arkiv të Alberto Castaldini-tNga libri "Palaver: Vita quotidiana in Kosovo: diario fotografico...

Milan Sufflay për kufijtë e shqiptarëve në Mesjetë: Mali i Zi, fëmijë i llastuar i Shqipërisë

Etnosi i shqiptarëve është i një lashtësie të madhe dhe me këmbëngulje (vitale) në Ballkan. Për më shumë se njëmijë vjet e...

Recent Comments