6.1 C
Pristina
Saturday, January 16, 2021
Home ART Fotografi zhduk smartphone-t për të treguar se sa e vetmuar dhe e...

Fotografi zhduk smartphone-t për të treguar se sa e vetmuar dhe e çuditshme është realisht bota jonë (FOTOT)

Imagjinoni si do të dukeni nëse papritmas nuk do të keni më nëpër duar telefonat tuaj celularë? Të vetmuar, pak të çmendur apo thjesht të injoruar krejtësisht nga personi që keni në krahë? Ndërsa jemi thithur gjithnjë e më shumë nga ekranet që mbartim gjithnjë me vete, madje edhe në shoqërinë e miqve dhe familjes, poza e fytyrës së ngjeshur dhe të humbur në telefon është bërë një imazh normal nëpër fotografitë e shkrepura me mëndje apo pa.

Fotografi amerikan Eric Pickersgill ka krijuar “Removed” (hequr), një seri fotografish për të na kujtuar se sa e çuditshme është kjo pozë. Në secilin portret, pajisjet elektronike janë “edituar” (hequr para se të bëhej fotografia, nga njerëzit që do t’i përdornin) në mënyrë që njerëzit të shikojnë duart e tyre, ose hapësira boshe midis duarve të tyre, duke injoruar shpesh rrethinat e bukura ose mundësitë për lidhje njerëzore. Rezultatet janë pak të trishtueshme dhe të urryera shpeshherë, por edhe një kujtesë, mbase, për t’i hequr telefonat tanë ose të paktën për të rralluar sadopak përdorimin e tyre kaq të tepruar. (QZ) /MekuliPress/InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bankënota 20-dollarëshe që kushton afro 60 mijë dollarë

Një bankënotë e rrallë 20-dollarëshe me një afishe bananeje në të, është aktualisht për shitje përmes “Heritage Auctions”, një shtëpi ankandi me...

Çfarë dimë me siguri për ndërtimin e Piramidave Egjiptiane?

Të tre piramidat e Faraonëve Cheops, Chefren dhe Menkaure janë ende atje në pllajën e Gizës, pas mijëvjetësh, për të dëshmuar madhështinë...

Kujdes! Ky është çaji që nuk duhet ta ndani në ditët e ftohta

Kujdes! Ky është çaji që nuk duhet ta ndani në ditët e ftohtaStina e dimrit është ideale...

Shndërrimi i aeroportit të Shanghait në një park përrallor(Foto)

Ka gati pesë vjet që autoritetet kanë hequr dorë nga aeroporti Longhua në Shanghai, por jo edhe ka hapësira.

Recent Comments