6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KËSHILLA Si ndikojnë në shëndetin tuaj pijet e gazuara!

Si ndikojnë në shëndetin tuaj pijet e gazuara!

Pijet me gaz dëmtojnë shëndetin, sidomos nëse konsumohen rregullisht.

Sheqeri i pranishëm në këto pije, jo vetëm që shton peshën, por ka një sërë efektesh negative në shëndetin tonë.

E njëjta gjë vlen edhe për ato pa sheqer, të njohura si pije “të lehta”.

Më poshtë gjeni disa nga dëmet që shkaktojnë, përcjell “Noa”:

– Grumbullojnë yndyrë rreth organeve jetësore si mëlçia, veshkat, stomaku dhe aparati tretës. Kjo bën që të shtohet rreziku për t’u prekur nga diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet inflamantore;

– Përshpejtojnë plakjen. Studiuesit amerikanë kanë zbuluar se kush pi dy pije me gaz në ditë, plaket më shpejtë krahasuar me ata që nuk i përdorin. Këto pije përmbajnë acid fosforik, i cili garanton shijen e tyre, por që mund të shkaktojë probleme me veshkat, zbeh densitetin e kockave, shkakton humbje muskulore dhe osteoporozë;

– Shëndoshin. Pijet me gaz, sidomos nëse konsumohen në drekë, çojnë në një shtim të ndjeshëm peshe, qoftë edhe ato “të lehta”. Kjo për shkak të pranisë së lartë të sheqerit;

– Gurë në veshka. Pirja e një ose më shumë pijeve me gaz në ditë rrit me 23 për qind mundësinë e formimit të gurëve në veshka. Kjo është provuar nga një studim italian i nefrologut Pietro Manuel Ferraro i Universitetit Katolik të Kryqit të Shenjtë në Romë;

– Ngjyruesit në pijet me gaz mund të jenë kancerogjenë;

– Shkatërrojnë dhëmbët. Acidi fosforik përveçse është i dëmshëm për kockat, dëmton edhe dhëmbët pasi shkakton karies, probleme me xhinxhivat, madje mund të çojë deri në rënien e dhëmbëve;

– Stimulojnë gastritin. Konsumi i pijeve me gaz, sidomos i atyre që përmbajnë kafeinë, pasi që e përkeqësojnë më keq këtë problem, për shkak të prodhimit të acidit gastrik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbuloni arsyen se përse nuk duhet ta karikoni telefonin tuaj në makinë

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë...

Nuk duhet ta përsërisni më/ Ky është gabimi fatal që ju krijon rrudha rreth syve

Siç e dimë, koha kalon dhe rrudhat vijnë. Por nuk është vetëm mosha që është “përgjegjëse” për rrudhat, por dhe mënyra e...

E paskemi ditur gabim/ Këto 16 produkte nuk duhen mbajtur kurrë në frigorifer!

Mund të jetë e vështirë të vendosni se cilat ushqime duhet të futen në frigorifer. Për të ruajtur aromën dhe vlerën e...

A mund të fitoni imunitet kundër virusit nëse kaloni gripin? Ja çfarë ndodh me trupin

Hulumtimet tregojnë se disa njerëz mund të kenë antitrupa pas marrjes së ftohjes së zakonshme, që gjithashtu mund të ofrojë njëfarë niveli...

Recent Comments