Categories: KËSHILLA

Përmirësoni metabolizmin tuaj me këto tri këshilla nga ekspertët

Metabolizmi është një proces shumë i rëndësishëm, i cili siguron që të gjitha qelizat të marrin energjinë dhe materiet e duhura kimike. Një meabolizëm i ngadaltë mund të çojë në joefikasitet të këtyre reaksioneve dhe në probleme shëndetësore.

Ekspertët kanë vequar 3 mënyra, me anë të së cilave ju mund ta përshpejtoni metabolizmin si dhe mund të humbni peshe.

Këshilla e parë është të përfshini më shumë proteina në dietën tuaj. Konsumimi i proteinave e rrit normën metabolike për 15 deri në 30%. Hulumtimet kanë treguar që kjo vlerë është shumë më e madhe se ajo e karbohidrateve dhe yndyrnave. Kjo do të thotë, që trupi bën më shumë përpjekje për tretjen e proteinave ne krahasim me karbohidratet dhe yndyrnat. Sipas ekspertëve, nëse konsumoni shumë proteina, në një far mënyrë e bëni trupin tuaj të stërvitet.

Këshilla e dytë është të qëndroni të hidratuar vazhdimisht, duke pirë ujë, kafe dhe çaj të gjelbër. Përmbajtja e kafeinës në kafe dhe çaj rrit metabolizmin. Gjithsesi, pirja e tepërt e këtyre dy pijeve nuk preferohet, sepse mund të ketë efekte negative për oganizmin.

Këshilla e fundit por jo më pak e rëndësishme janë stërvitjet HIIT, apo stërvitjet me intensitet të lartë. Këto ushtrime përfshijnë kardio, e cila ju garanton një humbje të kalorive dhe dhjamit. Për më tepër, është gjetur se këto ushtrime rrisin shpejtësinë e metabolizmit. Koha më e mirë për këto ushtrime është në mëngjes.

In For Culture

Recent Posts

Kuajt i dallojnë emocionet e njeriut -Ja çfarë thonë shkenctarët

Nëse jeni të zemëruar, kali juaj sipas të gjitha gjasave do ju jap një shikim…

13 mins ago

Cermonia e varrimit të Ismail Qemalit më 12 shkurt 1919 (Foto)

Më 24 janar të vitit 1919 në Peruxhia të Italisë, pak momente para se të…

18 mins ago

5 kafshët që ndihmuan në ndryshimin e historisë

Anëtarët e mbretërisë shtazore kanë luajtur prej kohësh një rol në historinë njerëzore. Zbuloni më…

45 mins ago

10 artistët që ndryshuan botën

10 artistët që ndryshuan botën Sir Charlie Chaplin (Lindur: 16 prill 1889 – Vdiq: 25…

57 mins ago

7 këshilla nga mjekët që diabetikët duhet të ndjekin gjatë pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë.…

1 hour ago

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

Me rastin e shkarkimit, që Josip Broz Tito dhe udhëheqja më e lartë e Jugosllavisë,…

2 hours ago