6.1 C
Pristina
Tuesday, March 2, 2021
Home KËSHILLA 8 përdorimet e aloe verës në të mirë të shëndetit

8 përdorimet e aloe verës në të mirë të shëndetit

Aplikimi i aloe vera në djegiet e diellit është vetëm një mënyrë për të përfituar nga kjo bimë e fuqishme, në fakt ajo po prek vetëm sipërfaqen. Lloji i bimës është përdorur në mënyrë medicinale që nga fillimi i shekullit të parë pas Krishtit. Vendas për Gadishullin Arabik dhe Afrikën e Veriut, është një nga bimët më të njohura në botë. Si të brendshme ashtu edhe atë aktuale, aloe vera ka veti qetësuese dhe shëruese që e bëjnë atë një nga mjetet më të mira natyrore për të gjitha format e acarimit.

Luf ton urthin Shumë njerëz vuajnë nga GERD (sëmundja e refluksit gastroesophageal) dhe përdorin ilaçe pa recetë për të maskuar simptomat, por aloe vera bën një alternative të shkëlqyeshme natyrore dhe mund të burohet në oborrin tuaj të shtëpisë. Edhe pse jo të gjitha llojet e bimës aloe janë të sigurta për tu konsumuar, ka lëngje aloe vera të disponueshme me të mund të ndihmojnë në zbutjen e acarimit dhe zvogëlimin e inflamacionit që shkakton urth.

Ruan ushqimin Ju bëni çmos për të blerë perime organike, por fakti i çështjes është se ata kanë më shumë të ngjarë të shkojnë keq më shpejt sesa alternativat e rritura kimikisht.
Lajmi i mirë është që ju mund të aplikoni një shtresë të hollë të aloe vera ushqimore në produktet tuaja të freskëta për të ndihmuar në mbrojtjen kundër baktereve që çon në prishje.

Pastron dhëmbët Ndoshta keni dëgjuar tashmë që vaji i arrës së kokosit funksionon mirë për të pastruar dhëmbët, por e njëjta gjë mund të thuhet për aloe vera. Karakteristikat natyrore të bimës, përfshirë Vitaminë C, mund të fuqizojnë përmes pllakës dhe të mbrojnë kundër baktereve që shkaktojnë sëmundje të mishrave të dhëmbëve.

Shëron infeksionet Me veti të fuqishme antibakteriale, aloe vera bën një vaj të shkëlqyeshëm për prerjet e infektuara. Për shkak të aftësive të saj qetësuese, ai gjithashtu punon për të shëruar në mënyrë aktive plagën dhe për të zvogëluar plagët.

Hidraton lëkurën Industria e kujdesit për bukurinë prodhon hidratues që janë të mbushur me kimikate të destinuara për të tharë lëkurën dhe për të inkurajuar blerjen e përsëritur, shkruan hl-house. Aloe vera është alternativa më e sigurt dhe më efektive kur bëhet fjalë për balancimin e niveleve natyrore të lagështirës së lëkurës. Si bimë që lulëzon në klimë të thatë dhe të thatë, ajo mban ujin dhe tërheq lagështinë në vend se të veprojë si një mburojë kundër thatësisë si produktet e prodhuara. Jo vetëm që mund të hidratojë lëkurën, por gjithashtu funksionon për të eleminuar aknet. Lehtëson kapsllëkun Një xhel i bërë nga ekstrakti aloe vera u gjet i dobishëm në një studim për të lehtësuar kapsllëkun. Përdorimi i lëngut të aloe vera mund të ndihmojë zorrën e trashë që të mbajë ujin dhe të stimulojë lëvizjen në zorrën e poshtme, transmeton lajmi.net. Madje është treguar më efektive sesa ilaçet konvencionale laksative.

Rregullon sheqerin në gjak Një studim tregoi se vetëm dy lugë gjelle lëng aloe vera në ditë mund të ulnin ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak të diabetikëve. Me një aromë të ëmbël natyrisht, lëngu i aloe vera mund të plotësojë dëshirat e sheqerit pa hedhur nivelet e sheqerit në gjak. Lubrifikant personal Ndoshta një lubrifikantë i tepërt, por me bazë aloe vera nuk është vetëm i sigurt, por pH i ekuilibruar i cili mund të largojë infeksionet ose bakteret.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si u zhvendos afresku mrekullibërës “Zoja e Shkodrës drita e Shqyniis” në Romë më 1467

Nga Albert Vataj550 vjet nga dita kur ikona e parë e Pajtores së Shqipërisë, “Zojës së Shkodrës”, u...

Nuh Sahatçia, shkodrani që i ktheu orën kapitenit gjerman pas 30 vitesh, e vërteta e një krenarie

Pastaj njeriu që rrëfen ndalon paksa, si për të mbledhur fillin e kujtimeve. E kemi zënë disi në befasi e me sa...

Dobitë e xhenxhefilit për shëndetin tonë

Xhenxhefili është përbërje e popullarizuar në kuzhinë, sidomos në kuzhinat aziatike dhe indiane.Po ashtu, përdoret me mijëra vite...

Pas 14 viteve restaurim, hapet mauzoleumi 2000 vjeçar i perandorit të Romës, Augustus

Mauzoleumi që ishte ndërtuar 2,000 vjet më parë për perandorin e parë të Romës, Augustus, më në fund është rihapur sot për...

Recent Comments