6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI ANHIZI, mbreti dardan, i biri i mbretit Kapis - Mitologji

ANHIZI, mbreti dardan, i biri i mbretit Kapis – Mitologji

ANHIZI, Anchises (greq. Anhises, lat. Anhises) – mbret dardain, i biri i mbretit Kapis dhe gruas së tij, Temidës.

Në të gjitha pikturat dhe skulpturat e antikës dhe të kohës së re paraqitet si plak i fishkët. Por në rini dallohej me bukurinë burrërore aq sa që në të u dashurua edhe Afrodita, hyjnesha e dashurisë dhe e bukurisë dhe ia ka lindur të birin, Enean. Ndonëse, me Priamin, mbretin e Trojës, e kanë lidhur lidhjet farefisnore, në kohën, kur akeasit e nisën luftën me Trojën, mbeti neutral. Në luftë u përzie vetëm atëherë, kur akeasit e plaçkitën Lirnesin, qytetin e tij aleat.

Në Trojë e dërgoi një ushtri të madhe, në krye me Enenë, dhe vetë u transferua në qytet. E përjetoi pushtimin e Trojës. Enea prej qytetit që gjendet në flakë e nxjerrë në shpinë. Pas shkatërrimit të Trojës me Enenë dhe refugjatët trojanë lundroi në perëndim, por atdheun e ri të trojanëve dhe të dardanëve nuk e pa. Duke lundruar për në Itali, vdiq dhe varrin e vet e gjeti në Sicili.
Prej paraqitjeve të shumta artistike të shpëtimit të Anhizit veçmas dallohen dy: koleksioni skulptural i Berninit “Enea e shpëton Anhizin” dhe “Askanin nga Troja e djegur” (e vitit 1613, sot në Villa Borghese në Romë) dhe fragmenti me të njëjtin titull të freskët së Rafaelit “zjarri i Berjes”, që sot gjendet në Vatikan.

Nga antika na janë të ruajtura pesëdhjetë vaza me temën e shpëtimit të Anhizit. Një statujë e cila e paraqet “Enenë me Anhizin” është e artistit etrur, përafërsisht nga kalimi i shak. VI-V. para e.s. Figurën e Anhizit (ose më parë pamjen e shpirtit të Anhizit) e gjejmë poashtu edhe në njerin prej koleksioneve më të vjetra të ilustrimeve në dorëshkrimin e Eneides së Virgjilit nga shek. IV-V të e.s. (që sot gjendet në Bibliotekën e Vatikanit). /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ura më e çuditshme në botë, ndodhet në Japoni(Foto/Video)

Eshima Ohashi është një ndër urat me konstruktin më të çuditshëm arkitektural, me vendndodhje në Japoni.Bright Side ka...

A e dini pse dyert e banjove publike janë të shkurtra?

Pothuajse secili prej nesh ka shkuar në tualete publike dhe i keni parë dyert e tyre, por asnjëherë nuk e keni analizuar...

A e dini se çka ka në maje të kullës Eiffel?

Shpesh ndoshta e keni pyetur vetën se çka mund të gjendet tjetër në kullën e famshme franceze përveq strukturës së saj gjigande...

Vendi ku legjendat thonë se Lekë Dukagjini i kaloi vitet e fundit të jetës (Foto/Video)

Befasi e verës dhe e katër stinëve për turizmin shqiptar, padyshim mbetet grykëderdhja e Lumit të Shalës me Blinin e Gurit të...

Recent Comments