Categories: KËSHILLA

Si ta përdorni vajin e limonit për frymëmarrjen

Vaji i limonit është një vaj esencial që nxirret nga lëkura e limonit. Kjo e fundit përmban një sërë vajrash aromatikë dhe përbërësish të çmuar që kanë një sërë vlerash shëndetësore. Ky vaj shërben si antioksidant i fuqishëm dhe ka një ndikim të madh në mendjen dhe shpirtin tonë. Shqipëria është një vend shumë i pasur me agrume dhe limoni përbën një nga prodhimet më të bollshme dhe më të larmishme në vend.

Shumica prej limonëve përdoret në kulinari, por prej tyre mund të nxirret një vaj esencial i pasur në vlera, vitaminë C dhe antioksidantë. Vaji Esencial i Limonit Për Rrugët e Frymëmarrjes Vaji i limonit është shumë i pasur me antiksidantë dhe i shërben rrugëve të frymëmarrjes. Sa herë që keni kollë, ju mund të lyeni kraharorin me disa pika të vajit esencial dhe do të vëreni që do të merrni frymë lirisht. Mjafton nuhatja e vajit esencial të limonit që rrugët e frymëmarrjes të hapen dhe të jenë të mbrojtura nga kërcënimet e stinës.

Vaji Esencial i Limonit Për Imunitetin Vajin esencial të limonit mund ta përdorni edhe për të forcuar imunitetin tani që kanë ndryshuar stinët. Mjafton të tresni disa pika vaj limoni në pak vaj ulliri dhe të masazhoni pjesën e fundshpinës ose shputat e këmbëve që të mbështesni imunitetin tuaj në mënyrë natyrale. Vaji Esencial i Limonit Për Tretjen Vajin esencial të limonit mund ta përdorni edhe për të përmirësuar tretjen. Sa herë të keni të përziera apo shqetësime në stomak, mjafton të hidhni një ose dy pika me vaj esencial limoni në një gotë me ujë dhe ta pini. Ky vaj është i domosdoshëm për të ruajtur nivelet e pehashit në organizëm. Këto të fundit janë gjithmonë në rrezik nga mjedisi, ushqimet e përpunuara dhe toksinat që akumulohen në trup. Ju mund ta konsumoni atë me pika duke e tretur në ujë. Ky vaj ju ndihmon të keni një humor të mirë sepse aroma e tij përcjell shumë pozitivitet. Limoni është efikas kundër stresit dhe ankthit dhe vaji i tij mund të aplikohet në lëkurë.

In For Culture

Recent Posts

Besa e shqiptarit i mbajti gjallë/ Ja sa hebrenj u shpëtuan në Shqipëri: Populli i rrallë jemi!

Shqiptarët shpëtuan të paktën 3280 hebrenj gjatë holo kau stit. Gjatë viteve 1933-1944, Shqipëria shpëtoi…

38 mins ago

Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Gjendra e tiroides e gjendur në pjesën e përparme të qafës prodhon hormonet më të rëndësishme…

57 mins ago

Pija natyrale që ju shpëton nga kolla e thatë

Kolla, veçanërisht kolla e thatë ështe shumë e sikletshme. Ajo është irrituese për fytin. Kolla…

1 hour ago

Pazari i vjetër madhështor ‘alla shkodran’

Pazari i vjetër në Shkodër, në kohën e lulëzimit të tij një sipërfaqe që nxinte…

1 hour ago

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

15 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

16 hours ago