6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home KËSHILLA Përfitimet pozitive të ullinjve në shëndet

Përfitimet pozitive të ullinjve në shëndet

Edhe pse më shumë vëmendje i është dhënë vajit të ullirit sesa vetë ullirit, ullinjtë mbeten një nga ushqimet më të shijuara në guzhinë.

Ullinjtë klasifikohen si fruta me bërthamë të së njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. Të dy llojet konsiderohen të pasur me yndyrna të shëndetshme për organizmin.

Disa përfitime pozitive të ullinjve në shëndet janë:

Ullinjtë përmbajnë polifenole, një kimikat natyral që redukton stresin oksidativ në tru. Ngrënia e një sasie të vogël ullinjsh të shëndetshëm në ditë mund të përmirësojë kujtesën.

  • Të mirë për lëkurën

Ullinjtë përmbajnë acid oleik që e mban lëkurën të butë dhe të shëndetshme. Në fakt, ngrënia e ullinjve përmirëson paraqitjen e lëkurës dhe largon rrudhat me të paktën 20%.

  • Përmirësojnë shëndetin e kockave

Një studim i fundit zbuloi se vaji i ullirit parandalon humbjen e masës kockore. Ndaj konsumi i ullinjve është shumë i rekomanduar për kocka të forta.

  • Ulin kolesterolin

Acidet yndyrore te ullinjtë ulin kolesterolin e “keq”, LDL dhe rrisin kolesterolin e “mirë”, HDL.

  • Zvogëlojnë oreksin e tepërt

Ullinjtë përmbajnë acide yndyrore të pangopura që ngadalësojnë tretjen dhe stimulojnë hormonet që janë përgjegjëse për të informuar trurin që jeni të ngopur.

  • Reduktojnë dhimbjen

Studimet kanë treguar se ullinjtë ndalojnë zhvillimin e enzimave përgjegjëse për shfaqjen e inflamacionit dhe dhimbjes.

  • Janë burim i mirë antioksidantësh

Ullinjtë janë një burim i shkëlqyer i biofenolëve. Këto antioksidantë, arrijnë të parandalojnë akumulimin e kolesterolit në enët e gjakut.

  • Ulin rrezikun e mbipeshës dhe diabetit

Një ulli ka vetëm rreth 7 kalori. Më shumë kalori digjen gjatë tretjes së një ulliri se sa gjatë ngrënies së tij. Për më tepër ullinjtë përmbajnë fibër që ndihmon në tretje. Ullinjtë janë gjithashtu të pasur me yndyrna të pangopura dhe ulin rrezikun e shfaqjes së diabetit të tipit 2 dhe mbipeshës.

  • Burim i mirë i vitaminës E

Ullinjtë janë një burim i mirë i vitaminës E, që ka aftësinë të neutralizojë radikalet e lira në yndyrën e trupit. Vitamina E i bën proceset qelizore më të sigurta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments