6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Një familje shqiptare në degën e familjes mbretërore britanike?

Një familje shqiptare në degën e familjes mbretërore britanike?

Një familje shqiptare në degën e familjes mbretërore britanike.
Para pak ditësh një familje shqiptare nga Shkupi mësoi nga testi me rezolucion të lartë se vija e tyre atërore është një degëzim i R1b-U106>S22069.
Me këtë përcaktim u zbulua:

  • së pari, mbërritja e tyre në Ballkan lidhet me mbërritjet e fiseve gjermanike gjatë Antikitetit të vonë, dhe
  • së dyti, se ka lidhje gjaku nga Epoka e Bronzit me familjen fisnike Wettin, nga e cila kanë dalë dinasti mbretërore të Saksonisë, Polonisë, Portugalisë, Belgjikës, dhe së fundi, edhe Mbretërisë së Bashkuar.
    Kuriozitete dhe hollësi të këtij niveli mund të zbulohen vetëm përmes testeve me rezolucion të lartë, si Dante Labs WGS apo BigY.
    Në Twitter: https://twitter.com/Albania…/status/1498682080905297920…
  • /Projekti Rrenjet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments