6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home Uncategorized Tetë qytetet e antikitetit që sot nuk ekzistojnë më

Tetë qytetet e antikitetit që sot nuk ekzistojnë më

India njihet si “vendi i miteve dhe legjendave”, për shkak të sasisë së madhe të tregimeve folklorike dedikuar mistereve dhe mitologjisë së saj.

Zotat, demonët, krijesat mitike, artefaktet magjike, dhe natyrisht, qytetet e harruara në kohë, janë ajo që e bëjnë të njohur këtë vend si edhe të pasur dhe tërheqës.

Është një nga qytetet më të shenjta të harruara të Indisë. Arkeologët gjetën dëshmi duke pretenduar se ky qytet është përmbytur të paktën gjashtë herë!

Image

2. Kalibangan, Rajasthan

Kjo perlë e lashtë është e vendosur në Hanumangarh, Rajasthan, dhe dikur ishte kryeqyteti provincial i Qytetërimit të Luginës Indus. Është gjithashtu i njohur për “fushën më të hershme të lulëzuar në botë”, e cila në vetvete përbën një zbulim fantastik!

Image

3. Dholavira, Gujarat

Qyteti i humbur i Dholavira u krijua mbi 4000 vjet më parë dhe është zbuluar vetëm në vitin 1968. Që nga viti 1990 arkeologët kanë gërmuar vendin, duke zbuluar sende fantastike dhe jo me pak vlerë çdo vit.

Image

4. Surkotada, Gujarat

Mbetjet e një kali u gjetën në Kutch, Gujarat dhe i takojnë vitit 2000 pes. Arkeologët besojnë se kjo mund të tregojë se qytei i humbur i Surkotadës ishte në kulmin e zhvillimit në atë vend rreth 4000 vjet më parë.

Image

5. Vijayanagar, Karnataka

Duke qenë një nga vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Rrënojat e Hampit janë nën mbrojtje të rreptë. Për shkak të ndotjes së makinave dhe zhvillimit të ndërtimit, ky qytet i humbur mund të kalojë në errësirë ??në çdo moment dhe do të ishte një turp i tmerrshëm meqënëse ka qenë një nga qytetet e Perandorisë Vijayanagara që njihen si sundimtarët e lashtë të Indisë Jugore.

Image

6. Poompuhar, Tamil Nadu

Qytetet port janë gjithmonë në rrezik të madh për t’u përmbytur, dhe pikërisht kjo ndodhi 1500 vjet më parë në një nga qytete më të vjetra të lumit në Indi Kaveripattinam, që ndodhej në bregun e lumit Kaveri.

Image

7. Muziris, Kerala

Ashtu si Kaveripattinam, Muziris gjithashtu ishte një qytet port në lumin Petiyar me një fat shumë të ngjashëm. Shkencëtarët kanë zbuluar sende nga Perandoria Romake, Egjipti dhe Azia Perëndimore në të, kështu që dihet me siguri se ishte një port që lidhej me Evropën dhe pjesën tjetër të Azisë.

Image

8. Nagarjunakonda, Andhra Pradesh

Do të mjaftojë të thuhet se qyteti Nagarjunakonda përmendet në shkollën hinduiste dhe budiste. A mund ta imagjinosh?

Image

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

1947: Burgu i Burrelit per rininë ishte edhe një “Universitet”

Nga Fritz RADOVANI1947: Burgu i Burrelit per rininë ishte edhe një “Universitet”Në burg të...

Rapsodia e Drenicës në gurët e varreve të Aqarevës

Haxhi MEHMETAJVarreza e kulturës shqiptare më varret e lashta, ku kryhet varrimi deri në ditët e sotme,...

Sali Jaha i Rugovës: Bajraktar i emëruar nga vet rugovasit dhe nga pushteti osman

Sali Jaha lindi në vitin 1803 në Koshutan të Rugovës. Sali Jaha si 14 vjeçar inkuadrohet në luftë për mbrojtjen e atdheut nga sulmet...

Zbuloni arsyen se përse nuk duhet ta karikoni telefonin tuaj në makinë

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë...

Recent Comments