Categories: KËSHILLA

Këto ushqime nuk kanë pothuajse asnjë kalori, por kanë lëndë ushqyese

Disa ushqime janë të mbushura me kalori, dhe të tjera janë të pasura me lëndë ushqyese.

Jepini trupit tuaj mjaftueshëm lëndë ushqyese dhe sigurohuni që të mos hani shumë kalori.

Këtu keni  disa nga ushqimet më të shëndetshme ushqyese të larta dhe me kalori të ulëta:

Qepa
Ju mund të shtoni qepë në sallatat tuaja të freskëta,dhe supat. Një shërbim 100g përmban rreth 40 kalori, plus ju merrni lavonoide.

Trangujt
Trangujt janë kryesisht ujë, gjë që i bën ata një zgjedhje e shkëlqyeshme kur bëhet fjalë për marrjen e ushqimeve që hidratojnë trupin tonë. Një 100g shërbim përmban 16 kalori.

Lakër Brukseli
Një vegël kryqëzuese dhe i përket së njëjtës familje si brokoli, lulelakra dhe lakra. Lakrat e Brukselit janë të ulëta në kalori, dhe ofrojnë një aromë të veçantë. Një 100g shërbim ka 43 kalori.

Mollë
Mollët përmbajnë më shumë kalori sesa pjesa tjetër e ushqimeve në këtë listë. Një shërbim 100g përmban 52 kalori, por gjithashtu merrni një pjesë të shëndetshme të vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve.

Portokalli
Këto agrume janë të pasura me vitaminë C. Një shërbim 100g përmban 47 kalori.

Lakër
Ushqyesit në lakër përmirësojnë shëndetin kardiovaskular dhe parandalojnë zhvillimin e kancerit. Ju merrni 25 kalori në një 100g shërbim, gjë që e bën atë ideal për çdo regjim të humbjes së peshës.

Kungull i njomë
Kungull i njomë bën një shtesë të këndshme të salcave të makaronave dhe të skuqura. Një shërbim 100g është i mbushur me 17 kalori dhe lëndë ushqyese të shumta.

Lulelakër
Lulelakra ofron një potencial të madh anti-inflamator. Parandalon problemet kardiovaskulare dhe përmirëson tretjen. Përdoreni atë në vend të kores tuaj të rregullt të picave. Një 100g shërbim ofron rreth 25 kalori.

Brokoli
Brokoli është i pasur me fibra dhe proteina, që do të thotë që përmirëson tretjen. Një 100g shërbim ka 34 kalori.

Shalqiri
Shalqinjtë me lëng janë të ëmbël dhe të shëndetshëm. Një 100g shërbim përmban 30 kalori. Shalqinjtë janë të bollshëm në antioksidantë. Këto rritin metabolizmin dhe përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm.

Edhe rrepat, limonët, patatet, panxharët janë të ulët në kalori dhe të pasura me lëndë ushqyese.

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

7 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

8 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

8 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

8 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

8 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

9 hours ago