Categories: KËSHILLA

Këta janë antibiotikët natyrorë!

Pak njerëz e dinë, se në natyrë ekzistojnë analoge të çdo ilaqi kimik. Nëse sëmundja nuk është e vjetër, mund të trajtohet me mjete të natyrshme duke mos dëmtuar organizmin tonë.
Bimë dhe produktet më të famshme, që kanë cilësi anti-inflamatore dhe antibakteriale.
Mjedër– Lufton me sukses infeksionet e frymëmarrjes së sipërme dhe ftohjet. Acid salicilik që përmban mjedër ul temperaturën.
Rrush pa fara e zezë (black currant)- Berries dhe gjethet e rrushit të zi ndihmojnë me ftohjet, sëmundjet virale dhe infektive, sëmundjet e traktit të sipërm respirator.
Boronicë e kuqe– posedon shërimin e plagëve, ul temperaturën, ka një efekt astringent. Sidomos, boronicë të kuq,ndihmon me cystitis dhe sëmundje të tjera të sistemeve urinar. Gjithashtu parandalon formimin e ulçerave stomakore.
Calendula – Vaj esencial, i cili gjendet në lule të kësaj bime është një antibiotik i fortë natyror. Calendula ka veti të forta bakterialike kundër shumë patogjenëve, veçanërisht staphylococci dhe streptokoket. Përdoret për të përgatitur barna për trajtimin e djegieve, dhimbjeve të fytit dhe gojës gjatë stomatitit.
Kamomil – në mënyrë efektive lufton ftohjet, reumatizëm, çrregullime nervore, sëmundjet e sistemit urinar, edhe Aloe vera– forcon sistemin imunitar, ka veti antifungale, antibakteriale dhe antivirale.
Gjithashtu mjaltë, shegë, hudhër, qepë, mustardë, rrikë, rrepkë

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

12 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

12 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

13 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago