6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KËSHILLA Përbërësi tepër i përdorur në gatim që bën mrekulli me flokët

Përbërësi tepër i përdorur në gatim që bën mrekulli me flokët

Doni flokë të bukur dhe të shëndetshëm? Kripa është një ilaç shumë i lashtë dhe përdoret gjerësisht edhe nga gjyshet tona për shëndetin dhe bukurinë e flokëve. Ndër të tjera, mund ta përdorni direkt, pa e tejkaluar sasinë e saj, për të larë flokët, duke futur vetëm një majë luge në shampon e zakonshme.

Në veçanti, nëse keni flokë të yndyrshëm, mund të shtoni dy ose tre lugë dhe jo më shumë kripë, duke qenë të kujdesshëm që ta tundni mirë shishen para përdorimit dhe më pas të vazhdoni të lani flokët, siç bëni zakonisht. Në këtë mënyrë, kripa do të heq më lehtë zbokthin e tepërt nga flokët tuaj. Por është mirë të specifikoni që përfitimet e vërteta do të shihen vetëm pas disa larjeve dhe jo menjëherë.

Sidoqoftë, duhet të bëni kujdes nëse keni flokë të lyer me bojë, për të cilën duhet këshilluar parukieri, ose nëse janë shumë të dëmtuar apo të dobët, ose nëse keni irritim të lëkurës. Për raste serioze, gjithmonë këshillohet të kontaktoni një specialist për të zgjidhur problemin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Guri që flet shqip dhe ‘tronditi’ Greqinë: Ne nuk largohemi nga toka jonë, me këtë rrojmë, këtu hapim varret

Pllaka e gurit në ishullin grek të Lemnosit i përket shekullit të VI.p.e.r. dhe është deshifruar nga studiuesi Muharrem Abazaj.

Testamenti i korçarit që u bë biznesmeni më i fuqishëm në Rumani

Janë të shumtë ata patriot që shkrinë pasurinë dhe mundin e tyre për të mirën e çështjes kombëtare, ndërsa sot janë mbuluar...

“Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg” – AGOLLI, POETI I TOKËS, NJERIUT DHE… VDEKJES.

Nga Anila Mullahi/Agolli e nisi krijimtarinë e tij me vargje dhe shkroi gjatë gjithë jetës së tij poezi,...

Çfarë ndodh kur ne konsumojmë Coca Cola? Këto janë efektet negative të saj në organizëm…

Në dhjetë minutat e para pasi kemi pirë një kanaçe apo shishe Coca Cola: 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor....

Recent Comments