6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home KAFSHËT Albatrosi,shpendi më i madh i detit

Albatrosi,shpendi më i madh i detit

Albatrosi është shpend me gjatësi 135 cm dhe është shpendi më i madh i detit.

Është pjesë e familjes së Diomedeidae. Albatrosi është shpend me gjatësi 135 cm dhe është shpendi më i madh i detit. Forma dhe madhësia e krahëve i  mundësojnë Albatrosit të fluturojë në ajër për një kohë të gjatë. Zbret në tokë vetëm në kohën  e riprodhimit dhe shquhet për formimin e çerdheve në ujë. Është i përhapur në hemisferën jugore te tokës. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë, Zvicra do t’ju habisë me çmimin

Nëse keni në plan një prerje flokësh, Zurihi asnjëherë nuk është vendi që duhet ta bëni këtë.Një analizë...

E pabesueshme, por këta njerëz ekzistojnë vërtetë(Foto)

Të gjithë mund të kemi gjëra që nuk na pëlqejnë te vetja.Por këta njerëz, fatkeqësisht kanë pasur deformime...

10 rrugët më të rrezikshme në botë(Foto)

Nga rrugët e vështira malore plot me dëborë dhe shtigje të rrëmbyeshme me ndërprerje, e deri te rrugët zigzage të shkretëtirës apo...

Restoranti ku shërbejnë robotët

Që nga viti 2010, në Bangkok të Tajlandës, restoranti japonez Hajime tërheq mijëra klientë për veçantinë e tij: pijet dhe ushqimin, klientëve...

Recent Comments