6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home KËSHILLA 6 gjërat që nuk mund t'i pastroni asnjëherë me uthull molle

6 gjërat që nuk mund t’i pastroni asnjëherë me uthull molle

Deri më tani është besuar se uthulla e mollës mund të përdoret për çdo gjë nga pastrimi e deri tek shëndeti, por duket se disa gjëra thjesht nuk mund të pastrohen me uthull molle ! Living me poshte do te listoje të gjitha njollat apo materialet mbi te cilat lengu i ashtuquajtur magjik, jo vetem qe nuk do te veproje por mund te perkeqesoje gjendjen! 


1. Gurin natyror dhe mermerin
Acidi i uthullës së mollës mund të gërryej gurin natyror, ndaj në të tilla materiale është mirë të përdorni pastrues të lëngshëm.
3. Njolla e vezës 
Aciditeti mund të shkaktojë koagulimin e vezës dhe kjo do e bëjë më të vështirë pastrimin e njollës
4. Hekurin
Uthulla e mollës mund të dëmtojë materialin e hekurit, por nese ky i fundit eshte i veshur me gize, mund te perdorni uthull molle te tretur ne uje. 
5. Druri
Parketi i drurit nuk duhet pastruar kurrësesi me uthull molle, por nëse është i tretur në një litër ujë mund të veprojë si një pastrues njollash.
6. Njollat e shkaktuara nga bari, boja dhe gjaku nuk mund të pastrohen me uthull molle. Mos e provoni pasi jo vetëm që nuk do të zgjidhni gjë, por mund të prishni përlhurat e njollosura. Burimi:GoodHouseKeeping

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments