Categories: KËSHILLA

4 mënyrat për të hequr shenjat e thikës nga tavolinat tuaja

Tavolinat e prerjes janë një element thelbësor në kuzhinë e të gjithëve. Por a keni menduar ndonjëherë se sa të shëmtuara mund të bëhen tavolinat tuaja më pas? Pas të gjitha, ju që shpesh prisni sipër tyre apo edhe ne vendet e posaçme prej druri ja disa truke për të hequr shenjat:

Kripë dhe limon: ju mund të përdorni kripë dhe limon për ta pastruar atë. Sasi e vogël kripë mbi tavolinë dhe pastaj pastroni atë me gjysmën e limonit. Bëjeni këtë derisa aty të krijohet një lëng gri midis limonit dhe kripës.

Uthull molle: A është e mundur të bëhet një listë pastrimi pa përfshirë uthullën? Me siguri jo. Nëse keni një tavolinë që duhet të dezinfektohet, ju mund të bëni një përzierje me uthull / ujë.

Sode buke: Derdhni pak sodë buke dhe shtoni ujë të mjaftueshëm për ta bërë atë një paste. Fshijeni dhe fërkojeni mirë pastën në tavolinën sepse nëse nuk e bëni ajo do fillojë të lëshojë një aromë jo të mirë.

Pastë dhëmbësh: Nëse mund të përzieni pastë dhëmbësh të bardhë, dhe sode buke  dhe më pas ta fërkoni në tavolinën me këtë lloj paste do shikoni që ajo përveç se ta pastroj do zbehi dhe shenjat.

In For Culture

Recent Posts

Lambertz: “Historia e vërtetë e njerëzimit do të jetë e shkruar, vetëm kur ajo do të shkruhet me pjesëmarrjen e shqiptarëve”

23 thënie që të huajt i kanë shkruar për prejardhjen e shqiptarëve -Nikolla Jorga: “Populli…

11 mins ago

E vërteta e shtëpisë më të veçuar në botë(Foto)

Mbi një ishull të largët, në arkipelagun e Vestmannaejarit, pranë brigjeve jugore të Islandës, ndodhet…

18 mins ago

SPATA / SHPATA Qyteti mesjetar i emëruar nga Gjin Bua Shpata !

Shkruan Shqipe Hoxha. Since the Middle Ages, Spata has been inhabited by Arvanites. The town…

56 mins ago

Pasi të provoni këto dy truke, do të ”zhdukni” një herë e mirë të gjitha njolla e ndryshkut nga veshjet tuaja

Është më se e zakonshme që pas një farë periudhe të vini re njolla ndryshku…

1 hour ago

Konstantinov: “Shqiptarët janë banorë më të vjetër të Gadishullit Ballkanik dhe…”

Maurico Druon, sekretar i akademisë frënge: “Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vetë…

1 hour ago

Interesante: pse grerëzat janë kaq të bezdishme në fund të verës dhe në fillim të vjeshtës?

Fundi i verës dhe fillimi i vjeshtës janë stinët kur grerëzat nuk pushojnë së vërtituri…

2 hours ago