Categories: KËSHILLA

Si të pastroni vetëm me 2 përbërës shtresën e djegur të tepsive dhe tavave

Era e biskotave mund t’ju vendosë buzën në gaz, por sipërfaqja e tavës së djegur ju fashit edhe dëshirën më të vogël për të gatuar. Në mënyrë që tepsitë dhe tenxher tuaja të shkelqejnë dhe të mos kenë asnjë shenjë papastërtie ndiqni hap pas hapi këshillat e mëposhtme.


1.Lyeni tepsinë ose tavën ku keni gatuar me sodë buke.
2. Aplikoni një shtresë peroksid hidrogjeni
3. Shtoni më shumë sode buke dhe lëreni të qëndrojë për 2 orë.
4.Më pas fshijeni me një sfungjer duke e shplëarë me ujë të bollshëm.

In For Culture

Recent Posts

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

9 mins ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

15 mins ago

Ballkani quhej Scandrebeco; Zbulimi i hartës së rajonit e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të…

1 hour ago

Arkitektja e parë shqiptare në Kosovë

Suade Doko Mekuli (1931-2010), erdhi nga Ohri i Maqedonisë në Prishtinë në moshë të re…

2 hours ago

Si u vendos “taksa e parfumeve” në Shqipëri për të financuar shtypjen e librave shqip për ‘tokat e lirueme’!

Në fund të tetorit të vitit 1943, kur vendi ndodhej nën pushtimin e trupave ushtarake…

2 hours ago

Misteret e shpellave të Cërkolezit të Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Motivet e vizatuara, dielli, shkronja X, rrathët më katër rreze, rombi dhe…

2 hours ago