Categories: KURIOZITETE

11 kuriozitete rreth internetit

Tani interneti është përhapur aq shumë sa jeta nuk mund të paramendohet pa të, disa e përdorim për argëtim e disa për punë.

Gjeni më poshtë disa fakte të cilat nuk i keni ditur për internetin dhe aplikacionet të cilat funksionojnë falë internetit.

–160 miliard emaila dërgohen brenda ditës, 97% prej tyre janë spam (Reklama).

–Emailet spam konsumojnë 33miliard KWh energji elektrike brenda një viti, energji kjo e cila do të mjaftonte për të furnizuar plot 2.4 milion shtëpi.

–9 në 1000 kompjuterë janë të infektuar me spam.

–Dërguesit e emailave spam marrin mesatarisht një përgjigje në 12 milion email të dërguar dhe sërish arrijnë të kenë profit.

–Në botë ka më shumë së një miliard kompjuter në shfrytëzim.

–Ka më shumë se katër miliard telefon celular në përdorim dhe rreth 3 milion të tillë shiten çdo ditë.

–Virusi i parë për telefon mobil është quajtur Cabir.A dhe është shfaqur në vitin 2004.

–Facebook ka 1.71 miliard përdorues aktiv brenda muajit.

–Rreth 20% e videove në YouTube kanë përmbajtje muzikore.

–Njerëzit shikojnë rreth 15 miliard videon brenda ditës.

–Rreth 3 miliard njerëz kanë qasje në internet ku prej tyre 100 milion flasin gjuhën angleze.

In For Culture

Recent Posts

A janë të dobishme farat e lulediellit kundër mbipeshës? – Këshillat e duhura

Farat e lulediellit janë ndër farat më të shëndetshme për njeriun. Ato janë tepër të…

2 mins ago

Fjalimi origjinal i Ismail Qemalit më 28 Nëntor 1912

Me rastin e ditës së Pavarësisë, “Diaspora Shqptare” risjell sot të plotë fjalimin e Ismail…

23 mins ago

480 TË SHËRUAR DHE 639 RASTE ME COVID-19!

1.565 TESTIME, 480 TË SHËRUAR DHE 639 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit,…

30 mins ago

Pse duhet të hani kos në mëngjes? Vlerat fantastike për shëndetin

Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët. Ai nuk bëhet…

35 mins ago

Jeta e panjohur e Sofokliut

MJESHTRI I TRAGJEDIVE TË LASHTA GREKE... Sofokliu, ishte një dramaturg që jetoi në Greqinë e…

35 mins ago

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

17 hours ago