6.1 C
Pristina
Saturday, January 16, 2021
Home KAFSHËT Ngordh aligatori që u kishte shpëtuar bombardimeve të Luftës së Dytë Botërore

Ngordh aligatori që u kishte shpëtuar bombardimeve të Luftës së Dytë Botërore

Kopshti Zoologjik i Moskës ka njoftuar se ka ngordhur aligatori me emrin Saturn, i cili i kishte 83 vjet. Ai ndodhej në këtë kopsht që nga viti 1946.

Aligatori Saturn ishte lindur në Shtetet e Bashkuara më 1936. Ai i ishte dorëzuar pothuajse menjëherë Kopshtit Zoologjik të Berlinit. Më 23 nëntor 1943, kjo kafshë kishte arritur të ikte nga kopshti zoologjik gjatë bombardimeve të forcave aleate mbi kryeqytetin gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Nuk dihet si kishte mbijetuar për tri vjet, por në vitin 1946, aligatori ishte kapur nga forcat britanike dhe u ishte dorëzuar forcave sovjetike të asaj kohe, që e dërguan në Kopshtin Zoologjik të Moskës në korrik të atij viti, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express.

“Saturni përfaqëson një epokë të tërë për ne. Na ka parë shumë prej nesh kur kemi qenë fëmijë. Shpresojmë të mos e kemi zhgënjyer”, thuhet në deklaratën njoftuese të Kopshtit Zoologjik të Moskës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Martesa, fejesa, paja, miqësia, gruaja, burri, të drejtat dhe detyrimet që rrjedhin nga “Kanuni i Lekë Dukagjinit”

Percaktimi e mëndyrët e Martesës.. 28. Percaktimi i Martesës në Kanun.M’u martue më kanun...

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë…

Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila...

“Nip i Pellazgut, o komb i vjetër! Nga ti më i vjetër nuk ndodhet tjetër!”

Disa thënje nga klerikë fetarë shqiptarë që tërë jetën e tyre i'a kushtuan jo vetëm fesë por edhe çështjes kombëtare! /InforCultutre.info

Raportimet e gabuara për shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë dhe debatet për flamurin, simbolin kombëtar

Simboli ynë Kombëtar, flamuri është përfshirë këto ditë nga një valë debati mbi vërtetësinë e asaj që Shteti shqiptar ka opërdorur si...

Recent Comments