Categories: SOCIALE

PAMJE/ Shpërthim i fuqishëm në Beirut

Një shpërthim i madh ka goditur kryeqytetin libanez, Beirut, përpara vendimit gjyqësor për vrasjen e ish-kryeministrit Rafik Harir në vitin 2005.

Sipas raportimeve të fundit të mediave të huaja thuhet se shpërthimi ishte në zonën e portit të qytetit, teksa njoftohet edhe për një shpërthim të dytë të mundshëm, transmeton Indeksonline.

Pamjet e shfaqura nga ky shpërthim tregojnë edhe dëme të mëdha të shkaktuara.

Gjykata pritet do të marrë vendim në mungesë të katër të dyshuarve për vrasjen me bombë të Harir.

Të katër anëtarët janë të grupit të Hezbollahut të mbështetur nga Irani, që vazhdimisht ka mohuar çdo rol pjesëmarrës në vdekjen e tij.

Shpërthimi i dytë i mundshëm u raportua të ishte në rezidencën Harir në qytet./Indeksonline/

blob:https://www.facebook.com/764ac5bf-8aa0-438f-ada0-b3ec346cd272

In For Culture

Recent Posts

Ballkani quhej Scandrebeco; Zbulimi i hartës së rajonit e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të…

1 hour ago

Arkitektja e parë shqiptare në Kosovë

Suade Doko Mekuli (1931-2010), erdhi nga Ohri i Maqedonisë në Prishtinë në moshë të re…

1 hour ago

Si u vendos “taksa e parfumeve” në Shqipëri për të financuar shtypjen e librave shqip për ‘tokat e lirueme’!

Në fund të tetorit të vitit 1943, kur vendi ndodhej nën pushtimin e trupave ushtarake…

2 hours ago

Misteret e shpellave të Cërkolezit të Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Motivet e vizatuara, dielli, shkronja X, rrathët më katër rreze, rombi dhe…

2 hours ago

Këshillat kundër rrahjeve të çrregullta të zemrës

A e keni përjetuar ndonjëherë ndjesinë sikur zemra do t’ju dalë nga kraharori? Po ndjesinë…

2 hours ago

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e…

18 hours ago