Categories: KËSHILLA

Kështu mund ta mbroni lëkurën derisa vendosni maskë në fytyrë

Që të mbrohemi nga koronavirusi që të gjithë duhet të mbajmë maska ​​në hapësira publike të mbyllura.

Por gjatë të qenit qytetar përgjegjës, mund të zbuloni se lëkura juaj vuan, transmeton lajmi.net.

Një maskë e lehtë për fytyrën nuk është padyshim aq e rëndë, por veshja e një për periudha të gjata kohore mund të shkaktojë akoma dëmtim të lëkurës.

Me mëshirë, ka shumë gjëra që mund të bësh për të mbajtur lëkurën të shëndetshëm ndërsa mbroni veten dhe të tjerët.

Krijoni një pengesë

Aplikoni një krem ​​pengesë mbrojtëse për të shkuar në mes të lëkurës tuaj dhe maskës. Do të ndihmojë në uljen e acarimit dhe plagëve të shkaktuara nga presioni i aplikuar vazhdimisht.

Jini të sjellshëm me lëkurën tuaj

Lini jashtë çdo përbërës ultra-agresiv për lëkurën si retinol ose acide exfoliating nga regjimi juaj për momentin. Këto mund të lënë lëkurën edhe më të prirur për të prishur nën presionin e vazhdueshëm, shkruan Metro.

Tub of vaseline

Përdorni klasikët

Ajo vaskë e vjetër e vazelinës do të vijë në dispozicion. Ointments mbrojtëse me bazë parafine mund të ndihmojnë në mbrojtjen e zonave të dhimbshme të lëkurës.

Konsistenca është thelbësore

Pasi ta keni hequr maskën, butësisht lani fytyrën me një pastrues siç është Sensicalm nga Alumier.

Hidratoni duke përdorur një hidratues të bazuar në çimento. Ndiqni me kremra / ointments pengesë në ndonjë zonë veçanërisht të ndjeshme ose të dhimbshme.

Ngarkoni vitaminën C

Vitamina C është thelbësore për prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni inkurajon rinovimin e qelizave dhe mund të ndihmojë në riparimin e plagëve në lëkurë, kështu që nëse zbuloni se keni mavijosje ose copëza nga maskë, sigurohuni që jeni duke ngrënë pesë porcionet tuaja të frutave dhe perimeve.

In For Culture

Recent Posts

”Mos u bëj një njeri suksesi, bëhu një njeri vlerash.” 10 thënje nga emra të njohur

10 thënje nga emra të njohur botëror që flasin për arritjen drejt suksesit dhe mosdorëzimin…

3 mins ago

Besa e shqiptarit i mbajti gjallë/ Ja sa hebrenj u shpëtuan në Shqipëri: Populli i rrallë jemi!

Shqiptarët shpëtuan të paktën 3280 hebrenj gjatë holo kau stit. Gjatë viteve 1933-1944, Shqipëria shpëtoi…

44 mins ago

Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Gjendra e tiroides e gjendur në pjesën e përparme të qafës prodhon hormonet më të rëndësishme…

1 hour ago

Pija natyrale që ju shpëton nga kolla e thatë

Kolla, veçanërisht kolla e thatë ështe shumë e sikletshme. Ajo është irrituese për fytin. Kolla…

1 hour ago

Pazari i vjetër madhështor ‘alla shkodran’

Pazari i vjetër në Shkodër, në kohën e lulëzimit të tij një sipërfaqe që nxinte…

1 hour ago

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

15 hours ago