Categories: KËSHILLA

Këto produkte ushqimore nuk prishen kurrë!

Edhe pse mund të duket e çuditshme, ka disa produkte ushqimore që nuk skadojnë kurrë. Kemi gjetur së paku gjashtë të tillë, që mund të blihen pa kontrolluar datën e skadencës.

E para është kripa.

Nëse në enën e saj vëmë dhe disa kokrra oriz, do qëndrojë shumë e shumë kohë lëshuar lagështirë.

Mielli i misrit.

Por në mënyrë që të konsumohet edhe pas disa kohësh, duhet të ruhet në një vend të thatë dhe në një enë të mbyllur mirë.

Pijet alkoolike.

Pijet alkoolike nuk kanë datë skadence. Mjafton që shishet e alkoolit t’i mbani larg dritës së diellit dhe nuk i gjen asgjë.

Kafeja e çastit.

Mund të rezistojë edhe për vite me radhë.

Dhe në fund mjalti.

Nuk ka skadencë, mund të konsumohet edhe pas disa vitesh nga momenti i prodhimit./L.F-dritare.net

In For Culture

Recent Posts

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

1 hour ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

2 hours ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

2 hours ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

2 hours ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

2 hours ago

Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë franceze (Foto)

Fotografitë e sjellura më poshtë tregojnë historinë e dhimbshme të spastrimit etnik të shqiptarëve të…

4 hours ago