6.1 C
Pristina
Sunday, February 28, 2021
Home ART ERA E PYLLI - Esad Mekuli (Poezi)

ERA E PYLLI – Esad Mekuli (Poezi)

Erdhi pa pritur. Qielli u nxi, e ajo, furtuna, sulmoi me rrëmbim.
Pylli gjëmoi tmerrshëm. Luhaten drunjtë qindëvjeçarë
thyhen degët e njoma, gjethet e shkoqura, fluturojnë qiellit perpjetë e pastaj bien pingul në tokë, duke u grumbulluar në shtigje dhe duke u zhdukur në lugaja.
Furtuna – si gjithmonë me e fuqishme, më e pamëshirshme.
E harlisur, turret që të shtrijë e të rrënojë çdo gjë.
Por pylli nuk jepet, drunjtë rrënjethellë krah njëri-tjetrit,
qëndrojnë tok.
Tash ajo gjurmë e parë shëndrrohet në klithmë të fuqishme
të detit blerosh të shqetësuar për jetën e pamposhtur. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Babai im, ndihmoi me para Ismail Qemalin… vdiq në mjerim”

Publikohet historia e panjohur e Eshref Dano Boçarit, me origjinë nga fshati Tragjas i Vlorës, (pasardhës i Marko Boçarit të famshëm, që...

Simptomat e para të migrenës

Njerëzit e klasifikuar si obezë janë më të rrezikuar nga episodet e përsëritura të migrenës.Këtë e thotë një...

Rruga e Kavajës, 1940(Foto)

Përzier, kujtesë dhe nostalgji…

Recent Comments