Categories: KËSHILLA

Mënyra natyrale për t’i zbardhur dhëmbët tuaj

Mënyra si ti pastroni dhëmbët tuaj me produktet që keni në shtëpi.

Kemi shpenzuar më shumë se tre miliard dollarë për zbardhjen e dhëmbëve. Këto procedura janë mjaft të shtrenjta dhe duhet të përsëriten përsëri dhe përsëri.

Por harrojmë që shtëpitë tona janë plot me produkte që mund të na ndihmojnë të kemi një buzëqeshje në Hollivud, raporton “Bright Side”, transmeton lajmi.net.

Xhenxhefil dhe kripë

Ju nevojitet: xhenxhefil, kripë dhe limon. Grindni një pjesë të vogël xhenxhefili, kjo mund të bëhet me një rende. Merrni 1/4 lugë çaji kripë dhe shtojeni në xhenxhefil. Pritini një fetë limoni, shtrydhni lëngun në përzierje dhe përsëri përzieni mirë. Aplikojeni atë me një furçë dhëmbësh.

Argjila kaolin

Ju nevojitet: argjila kaolin. Thjesht aplikoni argjilën e kaolinës në dhëmbë dhe pastrojini mirë me një furçë dhëmbësh. Mos përdorni shumë presion, bëjeni butësisht. Më pas shpërlajeni gojën me ujë të pastër.

Kripë Epsom

Ju nevojitet: kripë epsom, ujë. Përzieni kripën dhe ujin në pjesë të barabarta. Përzieni derisa kripa të treten plotësisht. Aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. Ju gjithashtu mund të shpërlani gojën me ujë të pastër.

Gjethe neem

Ju nevojitet: gjethe neem, ujë. Sillni gjethet e neemit në një tenxhere me ujë të ziejë. Lyeni atë në mënyrë që lëngu të jetë i pastër. Lëreni të ftohet dhe merrni zgjidhjen që rezulton, transmeton lajmi.net.

Gjethet e mentës dhe vaji i arrës së kokosit

Ju nevojitet: gjethe mente, vaj kokosi. Coptoni gjethet dhe shtojini në vaj kokosi. Përzieni mirë dhe aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. Mos përdorni shumë mente, 3-5 gjethe janë më se të mjaftueshme.

Peroksidi i hidrogjenit dhe sode buke

Ju nevojitet: peroksidi i hidrogjenit, sode buke. Përzieni sodën e bukës me peroksidin e hidrogjenit në raport 1: 2. Butësisht lani dhëmbët me këtë përzierje dhe më pas shpëlajeni gojën me një sasi të madhe uji.

Pluhur kakao

Ju nevojitet: pluhur kakao dhe ujë ose vaj kokosi. Përzieni pluhurin e kakaos me vajin e arrës së kokosit ose ujin. Lyeni dhëmbët si zakonisht me këtë përzierje.

Uthull dhe sode buke

Ju nevojitet: sode buke, uthull molle. Përzieni 1 lugë çaji uthull molle me 1 lugë çaji sode buke. Përzieni ato derisa të formojnë një përzierje homogjene. Lyeni dhëmbët me pastën që rezulton dhe shpëlajeni gojën me ujë të bollshëm.

Ju lutemi vini re se të gjitha këto mjete duhet të përdoren me kujdes. Përdorni këto metoda 2-3 herë në javë për disa javë dhe bëni pushime. Nëse filloni të ndjeni dhimbje ose ndjeshmëria e dhëmbëve tuaj rritet, menjëherë ndaloni procedurën.

In For Culture

Recent Posts

Flamuri i Isës në Kosovë, SIMBOLI 108-VJEÇAR

Kulla e vjetër është ende sot në Boletin, fshatin në veri të Kosovës. Ndërsa heroi,…

8 hours ago

7 këshilla nga mjekët që diabetikët duhet të ndjekin gjatë pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë.…

9 hours ago

Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë franceze (Foto)

Fotografitë e sjellura më poshtë tregojnë historinë e dhimbshme të spastrimit etnik të shqiptarëve të…

9 hours ago

Kujtimet e panjohura të Edit Durhamit: Kush e tradhtoi Shkodrën?

Rënia e Shkodrës në duart e malazezëve dhe qëndrimi i Fuqive të mëdha “Lufta për…

10 hours ago

Malësori që luftoi për mbrojtjen e Plavës e Gucisë por u helmua me kafe(Foto)

Shoqëroi Edith Durham nëpër Veri/ Fotoja e Nik Lek Pepajt nga Kelmendi, malësori që luftoi…

10 hours ago

Rozmarina/ Si ta përdorni për mushkëritë?

Vlerat dhe përfitimet që marrim nga rozmarina janë të shumta duke filluar që nga pamja…

11 hours ago